+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Savunma Birimleri Forumunda Bozkurt Nedir-Bozkurt Hakkında Kısaca Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Bozkurt Nedir-Bozkurt Hakkında Kısaca Bilgi

  Bozkurt Ne Demek


  Türk tarih ve kültüründe “bozkurt” kavramı çok önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü çok eski dönemlerden beri, “bozkurt” Türklerce kutsal sayılmıştır. Bunun en önemli nedeni ise, “Bozkurt” ve “Yaratılış” destanlarından da öğrendiğimiz biçimde, “bozkurt“un Türkler‘in atası olarak kabul edilmesidir. Orhun Yazıtları‘nda bile, “Tengri küç birtük üçün kangım kağan süsi böri teg ermiş, yağısı kony teg ermiş. [Tanrı güç verdiği için, babamın ordusu kurt gibiymiş, düşmanı koyun gibiymiş.]” sözü geçmektedir.
  Uzun zaman boyunca Türkler bozkurtu “ataları” olarak kabul ettikleri için, zamanla bozkurt Türkler’in ulusal bir “simgesi” hâline gelmiştir. Bir “kurtarıcı” olarak da görülen bozkurt, günümüzde “Türk” adının yerine kullanılabilecek kadar benimsenmiştir.
 2. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Bozkurt; Türk, Moğol, ve Altay tarihinde kutsal sayılan bir hayvan ve ulusal sembol. Bazı Türk ve Moğol boyları soylarının bu hayvandan türediğine inanırlar. Soylarının bir kolu Bozkurttan gelirmiş. Bozkurt tarih öncesinden beri kutsal sayılır, ve bugün halen Bozkurt, Türk Milliyetçiliğinin sembolüdür. Atatürk tarafından da ulusal sembol olarak kabul edilmiş ve bir çok yerde kullanılmıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında Türk parasının üzerine Bozkurt resimleri çizilmiştir.
+ Yorum Gönder


bozkurt hakkında bilgi,  bozkurtlar hakkında bilgi,  bozkurt hakkinda bilgi,  bozkurtlarla ilgili bilgiler,  bozkurt nedir kısaca,  Bozkurt evcilleştirilirmi