+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Savunma Birimleri Forumunda Başbuğ, 2 milyar dolarlık imzayla veda edecek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Başbuğ, 2 milyar dolarlık imzayla veda edecek
  Başbuğ, 2 milyar dolarlık imzayla veda edecek

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un emekliliğe ayrılmadan önce katılacağı son Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısında masada 2 milyar dolarlık genel maksat helikopter ihalesi olacak.  18 Mayıs'ta toplanması beklenen komiteye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de katılıyor. Erdoğan'ın program yoğunluğu nedeniyle vakit ayıramaması halinde ise toplantının 15 Haziran'da yapılacağı belirtiliyor. İhale kapsamında Türkiye, TSK'nın ihtiyaçları dahil olmak üzere toplam 123 helikopter satın alacak. Dev ihale için son ikiye ABD'li United Technologies Corp bünyesindeki havacılık ve savunma sanayii şirketi Sikorsky ile İtalyan savunma şirketi Finmeccanica'nın Agusta Westland'ı kaldı.

  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçları da dâhil genel maksatlı 123 helikopter alımı ihalesinin sonuçlanmasına sayılı günler var. Sikorsky ve Agusta Westland bu dev ihaleyi almak için çekişiyor. Sikorsky Türkiye'ye T-70 Blackhawk (kara şahin) modelini önerirken, Agusta'nın masaya koyacağı model ise TUHP 149. Amerikan Sikorsky firması, ihaleyi alması halinde, Türk savunma sanayii sektörünün 25 yılda 8 milyar dolar gelir elde edeceğini söylüyor. Blackhawk'ların Türkiye'de üretileceği sözünü veren firma, yine Türkiye'ye 1 milyar dolarlık helikopter parçası siparişi vereceği taahhüdünde bulunuyor. Buna karşılık Agusta ise Türkiye'yi 16 milyar dolarlık bir helikopter pazarının en büyük oyuncusu haline getireceğini vaat ediyor.

  Savunma sanayii kulislerinde ihaleyle ilgili çeşitli öngörülerde bulunuluyor. Sikorsky'nin en büyük avantajı, daha önce Türk ordusu tarafından denenmiş ve beğenilmiş olması olarak gösteriliyor. Agusta Westland'ın en büyük artıları ise hassas teknolojileri Türkiye'de üretme vaadinde bulunması ve kaynak kodları da vereceğini açıklaması olarak gösteriliyor. Fakat kesin kararın Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanacak Savunma Sanayii İcra Komitesi'nde verileceğine dikkat çeken uzmanlar, Orgeneral Başbuğ'un da emekliye ayrılmadan önce önemli bir ihaleyi sonuçlandırmak isteyeceğinin altını çiziyor.

  HANGİ KURUMA, KAÇ HELİKOPTER ALINACAK?

  Jandarma Genel Komutanlığı 30

  Kara Kuvvetleri Komutanlığı 20

  Emniyet Genel Müdürlüğü 20

  Orman Genel Müdürlüğü 20

  Özel Kuvvetler Komutanlığı 11

  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 6

  Hava Kuvvetleri Komutanlığı 6

  Sahil Güvenlik Komutanlığı 6

  Genelkurmay Elekt. Sist. Komutanlığı 2

  Başbakanlık 2 ZAMAN
 2. Elif
  Devamlı Üye

  Alınacağı kurumlar ve helikopterler açıklanmıştır.Bunlar 10 tanedir.
  1.Jandarma Genel Komutanlığı 30
  2.Kara Kuvvetleri Komutanlığı 20
  3.Emniyet Genel Müdürlüğü 20
  4.Orman Genel Müdürlüğü 20
  5.Özel Kuvvetler Komutanlığı 11
  6.Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 6
  7.Hava Kuvvetleri Komutanlığı 6
  8.Sahil Güvenlik Komutanlığı 6
  9.Genelkurmay Elekt.Sist. Komutanlığı 2
  10.Başbakanlık 2
+ Yorum Gönder