+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Savunma Birimleri Forumunda Uydudan görülmeyen kamuflaj Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Uydudan görülmeyen kamuflaj
  Uydudan görülmeyen kamuflaj

  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) kara birliklerinde görev yapan subay, astsubay, erbaş ve erlerinin kıyafetleri değişiyor. Yeni hazırlanan antibakteriyel özellikteki kumaştan yapılan modacı Arzu Kaprol imzalı üniformalardaki renk ve özellikler nedeniyle arazideki Mehmetçiklerin uydudan bile fark edilemeyecek.

  Türk Ordusu'nun yeni üniformaları, merkezi İstanbul'da bulunan Mesel Grubu'nun geçen yıl Adıyaman Organize Sanayi Bölgesi'nde kurdukları Efekt Konfeksiyon Fabrikası'nda dikiliyor.

  TASARIM ARZU KAPROL'UN

  Mesel Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eray Şener, modacı Arzu Kaprol'un çizdiği yeni tasarımla, özel kumaştan yapılan üniformaların bu yıl giyileceğini söyledi. Adıyaman'daki tesislerde seri olarak üretilen üniformaların birliklere dağıtımına başlandığını belirten Şener, şöyle dedi:

  NANO TEKNOLOJİ İLE HAZIRLANDI

  Yeni askeri üniformalar Arzu Kaprol'un çizmiş olduğu tasarımı ile Adıyaman'daki tesislerde dikilip Türkiye genelindeki bütün birliklere dağıtılmaya başlandı. Bu yılın 2'nci yarısından itibaren yeni üniformalar giyilecek. TSK ve Genelkurmay Başkanlığı'nın uzun süren Ar- Ge çalışmalarının ardından Mehmetçiğin üniforması en ileri teknoloji ve malzemeler kullanılarak Adıyaman'da üretildi. Antibakteriyel özelliğe sahip yeni üniformalar, iç giyim dahil olmak üzere nano teknolojisi ile hazırlandı. Kumaş suya dayanıklı, yüksek mukavemetli, teri emen ancak dışardan belli etmeyen, zor leke tutan, kırışmayan, şapkası beyzbolcu şapkası gibi tasarlanıp daha iyi görüş sağlayan ve her şeyden önemlisi Türkiye'nin 7 farklı bölgesindeki coğrafik yapısına ve bitki örtüsüne uygun renk ve desenlerde hazırlandığı için uydudan bakıldığında Mehmetçiğin arazide fark edilmesi mümkün olmayacak bir kıyafet."
 2. Ezlem
  Üye

  Türk silahlı kuvvetleri askerlerin arazi şartlarına uygun yeni nano teknoloji ile asker kıyafetleri hazırlamaktadır. Uydudan bile görülemiyeceği belirtiliyor. Askerler için daha kullanışlı kıyafetler.

+ Yorum Gönder