+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Savunma Birimleri Forumunda Lübnan, Zahle Türk Şehitliği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sen_AY
  Devamlı Üye

  Lübnan, Zahle Türk Şehitliği
  Lübnan, Zahle Türk Şehitliği

  Lübnan, Zahle Türk Şehitliği Hakkında Bilgi  Lübnan, Zahle Türk Şehitliği -------------------------------------------------------------------------------- Lübnan, Zahle Türk Şehitliği, günümüzde Lübnan'ın Bekaa vilayetinin (muhafaza) merkezi olan ve Birinci Dünya Savaşı'nda Filistin Cephesi'nde İngiliz ordusuna karşı savaşan Türk/Osmanlı kuvvetlerine lojistik üs işlevi görmüş bulunan Zahle şehri yakınlarında gömülü, sayıları yaklaşık 20 bin olarak tahmin edilen Türk şehitleri için günümüze kadar yapılamamış bir Türk Şehitliği'dir. 25 Eylül 2006 tarihli Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, önce 1969'da eski Kara Kuvvetleri Komutanı Muhittin Fisunoğlu'nun Beyrut'ta askeri ataşe olarak bulunduğu sırada, sonra da 1998'de dönemin Beyrut askeri ataşesi Mehmet İlhan Ünver'in görev süresinde, Zahle'de bir Türk Şehitliği'nin inşası için çabalarda bulunulmuş, ancak özellikle Lübnan'daki iç karışıklık ortamı ve Suriye'nin güdümünde olması gibi nedenlerle sonuç alınamamıştır. Habere göre, 1939'da Lübnan'daki Fransız Yüksek Komiserliği'nin onayladığı ve Lübnan Parlamentosu tarafından alınmış bir karara dayalı olarak, o dönemde Türk Hükümeti'ne şehitliğin inşasında kullanılması için bir arazi tahsis edilmiş bulunmaktadır.
 2. Mine
  Devamlı Üye

  Lübnan

  Lübnan () veya Lübnan Cumhuriyeti (Arapça: , El cumhuriyyet'ül Lübnaniyye) veya Doğu Akdeniz kıyısında bir Arap ve Ortadoğu ülkesidir. Başkenti Beyrut'tur. Tarihteki Fenike uygarlığının vatanı Lübnan ve kıyılarıdır. Kuzeyinde ve doğusunda Suriye, güneyinde İsrail yer alır. Yüzölçümü 10.452 km², nüfusu 4.017.095'tir.[1] Halkın tahminen %59.7'si Müslüman, %39'u Hristiyan, %1.3'ü ise diğer (Dürzi, Yahudi, Bahai).[2] Fakat 1932 yılından beri nüfus sayımı yapılmadığından ve halkın dini kimliği sorulmadığından, ve Lübnan İç Savaşından dolayı oluşan göç ve demografik değişiklikten, dolayı Hıristiyanların sayısı hızla azalmıştır ve Müslümanların (özellikle Şiilerin) sayısı hızla artmıştır.[3] Lübnan'ın resmi dili Arapça'dır.

  1975'te %67 olan şehirleşme oranı, iç savaş sırasında yaşanan büyük nüfus hareketliliği neticesinde 2008'de %87'ye ulaşmamıştır. 1932'deki sayıma göre nüfusuyla 161.947 olan Beyrut, bugün iki milyona yaklaşan nüfusuyla Lübnan'daki tüm mezheplerin yaşadığı ve yabancıların yoğun olarak bulunduğu kozmopolit bir şehir haline dönüşmüştür.

+ Yorum Gönder