+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Baklanın faydaları nelerdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Hozukcan
  Devamlı Üye

  Baklanın faydaları nelerdir?
  Bakla hakkında bilgi


  bakla.jpg  bakla3.jpg

  Boğazdaki şişlere ve bademciklerdeki iltihaplı şişlere iyi gelir. Kabuğu tüylere sürülürse, tüyleri inceltir, zayıflatır.


  Avrupa’da 700 yıl tıp hocalığı yapan ünü dillere destan, hekimlerin piri İbn-i Sina’nın 'Tıp Kanunu' kitabından bugüne kadar hiçbir yerde rastlamadığınız çok özel formülleriyle şifa bitkilerin reçeteleri…

  bakla1.jpg


  BAKLA: AFİYETLE YENİYOR, ŞİFA VERİP GÜZELLEŞTİRİYOR..

  Bakla; kanamayı durdurur, öksürüğe iyi gelir. Boğazdaki şişlere ve bademciklerdeki iltihaplı şişlere iyi gelir. Bakla kabuğu tüylere sürülürse, tüyleri inceltir, zayıflatır, yüzdeki lekeler üzerine konursa, yüzdeki yara, leke izlerini giderir, yok eder, cilde parlaklık verir. Cildin parlaklığını ve canlılığını artırır

  Mısri, Nebati ve Hindi olmak üzere çeşitleri vardır. Nebati olanın çok fazla kabız etkisi vardır. Mısri olan daha rutubetlidir ve daha az besleyicidir; daha çok gereksiz rutubeti vardır. Onun sindirimi zordur ve genellikle çok gaz yapıcıdır. Eğer böyle olmasaydı, çok iyi besleyici olarak arpa keşkeğinden (arpa ile yapılan yemek) daha aşağı kalmazdı. Bu sayede oluna kan daha güçlü ve ağır olur.

  Kramplara ve gut hastalığına iyi gelir

  ÖZELLİKLERİ

  Baklanın iyisi tombul, beyaz kurtlanmamış olanıdır. Onun yenebilir hale getirilmesi için pişirip, içine tuz, biber ilave edilmelidir ve yağda pişirilmelidir. Hindi türdeki bakla kızartılarak ve başka ilaçlarla veya tek başına özel dozlarla belirlenerek kullanılır.

  İÇERİĞİ

  Bakla, normale yakın mizaçtadır; soğuk ve kuruya meyilli bir içeriği vardır. Ekseriya onun tazesinde fazla rutubet vardır. Tazesi soğuk ve rutubetli olacağından normaldir. Bazıları, baklanın soğukluğunun ikinci dereceye gireceğini söylerler. Bu ifade abartılıdır.

  GÜZELLİK

  Eğer bakla kabuğu tüylere sürülürse, tüyleri inceltir, zayıflatır, lekeleri giderir. Özellikle, bebeklerin kasığına bundan sürülse, bebeğin tüylenmesini önler. Aynı şekilde, eğer yüzdeki lekeler üzerine konursa, yüzdeki yara, leke izlerini giderir, yok eder, cilde parlaklık verir.

  HAREKET ORGANLARI

  Adale kramplarına iyi gelir. Onun pişmişi ile yakı yapılırsa ve domuz yağı ile karıştırılıp tatbik edilirse, guta iyi gelir.

  BAŞ ORGANLARI

  Baş ağrısı yapacağından, baş ağrısı çekenler kullanmamalıdır. Mısri nevinin içindeki yeşil filizlerden alınıp, ondan yense, lezzeti acıdır. Eğer söz konusu kısım döğülüp, ezilip, gül yağı ile karıştırılırsa ve kulağın içine damlatılırsa, oradaki ağrıyı giderir.

  GÖRME

  O, balla birlikte, boy otuyla karıştırılıp, bu lapa göze tatbik edilirse, renk kaybı, siyahlaşma, göz kararması yapar. Haricen tatbik edildiğinde iyi gelir. Ayrıca günlük, kuru gül ve yumurta akı ile birlikte yakı yapılırsa, göz kapağının kapanmamasına iyi gelir ve göz kaymasına karşı da yararladır.

  YARALAR

  Kas yaralarına iyi gelmektedir. Şarap ve bakladan yakı yapılıp, testislere tatbik edilirse, iyi gelir.

  SOLUNUM

  Bakla, göğüs organlarına, kan tükürmeye ve öksürüğe iyi gelir. O, balla ve boy otu tohumunun unu ile karıştırılırsa, boğazdaki şişlere ve bademciklerdeki iltihaplı şişlere iyi gelir ve ondan yapılacak yakı memelerdeki şişlere iyi gelir.

  YARARLARI

  Bakla çok az temizleyici ve çok gaz yapıcıdır. İyice pişirilirse, gaz yapma özelliği kaybolmaz; arpa keşkeği gibi olmaz. Şüphesiz ki, arpa keşkeğinin gazı da birkaç defa iyece kaynatıldıktan sonra giderilebilir. Ancak baklanın kabuğu soyulup, daha sonra kazanda ezilerek pişirilirse, pek az gazı kalır ve onun ununun gazı daha azdır.

  Baklanın Mısri olan çeşidi, daha çok kabız etkiye sahiptir ve onda temizleyici etki de vardır; vücutta yumuşak dokular ve ağır hıltlar meydana getirir.

  Kabuğu soyulmuş ve ikiye bölünmüş bakla, kanayan, kesilmiş yaranın üstüne konulsa, kanamayı durdurur. Tavuklar baklayla beslense, tavukların yumurtaları kesilir.

  BESLENME

  Onun sindirimi yavaştır; dışarı atılması ve bağırsaklardan inmesi yavaş olur, ancak tıkanıklık meydana getirmez. Bakla kabuğu sirkede pişirilirse, kusmaya mani olur.

  Dr. Yaman SÖNMEZ ve Tarihçi Ahmet ALMAZ hazırladı  bakla2.jpg 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Vitamin ve protein açısından son derece zengin bir besindir. Bakla hemen her yerde yetişen bir sebzedir. Bakla özellikle içerisinde bulundurduğu insülin sayesinde kan şekerini düşürerek düzene girmesini sağlar. Bakla hazmı kolaylaştırır. İdrar yollarını temizler. Böbreklere oldukça yararlıdır.
 3. Gizliyara
  FoRuMaciL Security
  Bakla :
  İdrar yollarını temizler. Böbrek ağrılarını dindirir. Böbrek iltihaplarını giderir. Böbrek
  kum ve taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.
+ Yorum Gönder


iç bakla salatası