+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda melisa çayı - melisa nelere iyi gelir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Hozukcan
  Devamlı Üye

  melisa çayı - melisa nelere iyi gelir
  Melisa çayı

  Lütfen arkadaşlar sizlerden ricam bana melisa çayı ile ilgili bilgi verir misiniz?


  Melisa çayı.jpg
  Melisa Otu (Melissa officinalis): Beyaz çiçekli, yaprakları ince ve yumuşak tüylerle kaplı olan, limon kokulu, çok dallı, otsu bir bitkidir. Oğul otu olarak da bilinir. Uçucu yağ, tanen, acı madde, reçine ve müsilaj içerir.

  Melisa Otunun Faydaları ve Tıbbi Etkileri: Sinirleri yatıştırıcı etkileri ile baş ağrısı, migren, baş dönmesi, kulak çınlaması, uykusuzluk, sara ve sinir krizlerinde faydalıdır. İnsanı ferahlatarak depresyon, melankoli, huzursuzluk ve iç sıkıntısını giderir. Kan şekerini ve tansiyonu düşürür. Hıçkırığı keser. Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve nefes darlığına karşı faydalıdır. Mide ve bağırsak gazlarını ve ağrılarını giderir. Beyin damarlarını açar ve hafızayı güçlendirir. Kalbi kuvvetlendirir. Aybaşı kanamalarını düzenler ve ağrılarını azaltır. Hazımsızlığa iyi gelir. Ciltteki kırışıklıkları gidermeye yardımcı olur.

  Melisa Otu Nasıl Kullanılır? Melisa otunun yaprakları kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenerek hazırlanan melisa çayı içilebilir. Melisa bitkisinin yapraklarında elde edilen melisa yağı da çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Ayrıca, melisa otu tazeyken ezilerek çıkarılan suyu da kullanılır. Kaynatılarak vücuda sürülürse ter kokusunu giderir.

  Melisa Yağı: Melisa yağı yorgunluk, uykusuzluk, astım ve nefes darlığı şikayetlerine karşı faydalıdır. Terleticidir. Soğuk algınlığına iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır ve gaz söktürür. Ülser şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. Bütün bu faydaları için 3-4 damla melisa yağı bir fincan suya damlatılarak içilebilir. Ayrıca, badem yağı ile seyreltilip cilde sürülürse cildi güzelleştirir. Pek çok uçucu bitkisel yağ gibi melisa yağı da sabit yağlarla seyreltilmeden ve fazla miktarda kullanılmamalıdır
 2. Zarafet
  Üye

  Melisa çayı sinir sistemini gevşetici, uyku sorunlarında rahatlatıvı etkisi vardır. Melisa çayının bilinen herhangibir zararı yoktur. Gribe ve soğuk algınlıklarına karşı kullanılanılabilir.
 3. Fatma
  Administrator
  Melisa çayının uyku yapma ve rahatlatma etkisi var. Akşamları uyumadan yarım saat önce içeceğiniz bir fincan melisa çayı rahat ve deliksiz uyumanızı sağlar.
+ Yorum Gönder


melisa cayı neye iyi gelir,  melisa otu neye iyi gelir,  melisa çayı,  melisa neye iyi gelir,  melisa otu neye yarar,  melisa cayi neye iyi gelir