+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Dukan Diyeti Nedir ? Dukan Diyeti Listesi , Nasıl Uygulanır ? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. yekosan
  Yeni Üye

  Dukan Diyeti Nedir ? Dukan Diyeti Listesi , Nasıl Uygulanır ?
  Dukan diyeti nedir?

  Dr. Dukan diyeti fransız doktor Pierre Dukan tarafından geliştirilmiş bir diyet programıdır. Dr. Dukan diyeti Fransada birçok fransız tarafından kabul görmüş ve uygulanmış bir diyet programı olup şimdilerde tüm dünyada yaklaşık 100 ülkede insanlar tarafından kabul görmüştür.
  Öncelikle diğer tüm yazılarımızda belirttiğimiz gibi uyarımızı yapalım. Lütfen bir diyet programını uygulamaya geçmeden önce hekiminizle görüşünüzü ve kendisine yapmayı planladığınız diyet programını sorunuz. Bünyeniz, metabolizmanız ve ruh sağlığınız için uygun olduğu konusunda olur aldıktan sonra uygulamaya geçebilirsiniz.


  Peki bu Dr. Dukan diyeti nedir?
  Dr. Dukan diyetini sağlıklı ve rahat zayıflamak isteyen, hangi diyeti uygulamalıyım diye düşünen kişilere öneriyoruz. Dr. Dukan diyeti nasıl yapılır? Dr. Dukan diyeti 4 aşamalı olarak gerçekleşen bir zayıflama programıdır. Diyet programında başarıya ulaşmanız için kesinlikle diyet programının aşamalarını doğru ve istikrarlı olarak takip etmelisiniz.


  Dr. Dukan Diyeti 1. Aşaması: Dr. Dukan diyetinin 1. aşamasında protein ağırlıklı besinler tüketilecektir. Bu besinler yumurta, balık ve tavuk serbest olup, protein kaynağı ürünlerin yağ oranının 10 da 1 oranının geçmemesi gerekmektedir. Dr. Dukan diyeti boyunca mümkün olduğunca su tüketmeye çalışınız. Su metabolizmanızı hızlandıracaktır ve aynı zamanda da midenin dolu almasını sağlayacağı için tokluk hissettirecektir. Yulaf kepeği de bu diyette önemli bir yer tutmaktadır.


  Dr. Dukan Diyeti 2. Aşaması: Dr. Dukan diyetinin ikinci aşamasında sebze ağırlıklı besinler tüketeceğiz. Tabi ki bununda bir sınırı ve ölçüsü var. Her şeyden az ve belirli ölçüde bu aşamada tüketmeniz serbest. Sadece nişasta oranı yüksek besinlerden uzak durmalısınız. Nedir bu nişasta oranı yüksek ürünler; patates, mısır, mercimek vs.dir


  Dr. Dukan Diyeti 3. Aşaması: Dr. Dukan diyetinin birinci aşaması diyete alışma evresi olarak, ikinci aşaması ise kilo verme ve metabolizmayı hızlandırma evresi olarak adledilir. Şimdi artık üçüncü aşamadayız üçüncü aşama ise verilen kilolar korunacak ve detoks yapmaya başlayacağız. Bu aşamada artık ağır ağır karbonhidrat açısından zengin besinleri tüketmeye başlayacağız. Karbonhidrat açısından zengin bu besinleri tüketmekteki amacımız vücut metabolizmasının dengeli olarak çalışmasını sağlamaktır. Tabi ki yeteri kadar tüketilmelidir asla ama asla aşırıya kaçmıyoruz. Unlu, nişastalı ve işlenmiş besinleri kesinlikle tüketmiyoruz. Bu aşamada nişasta açısından zengin olan muz gibi besinlerden günde 1 porsiyon tüketebilirsiniz. Ekmek olarakta ise kepekli olmak kaydıyla tam buğday ekmeği ve yulaf kepeği tüketebilirsiniz tabi bu miktarın 30 gramı geçmemesi gerekmektedir.
  Dr. Dukan Diyeti 4. Aşaması: Bu aşamada kişinin günlük ihtiyaç duyacağı 1800 kaloriyi geçmemek koşuluyla herşeyi tüketmek serbesttir. Bu aşamanın amacı diyetin ilk üç aşamasında vermiş olduğumuz kiloların tekrar alınmamasını sağlamaktır, bu aşama ömür boyu sürecektir.


  Dr. Dukan Diyeti
  Dr. Dukan Diyeti Nasıl Yapılır? Dr. Dukan Diyet Listesi
  Dr. Dukan diyetinin ilk aşaması vermeyi düşündüğünüz kiloya göre 2 gün ile 7 gün arası değişen zaman aralıklarını kapsamaktadır. 20 kilo ve daha fazla zayıflamak isteyenler 7 günlük 1. aşamayı tercih etsinler. 5 kilo ve daha aşağı zayıflama hedefi olanlar 2 günlük 1. aşama ile yetinebilirler


  Dr. Dukan diyetinin ilk aşaması vermeyi düşündüğünüz kiloya göre 2 gün ile 7 gün arası değişen zaman aralıklarını kapsamaktadır. 20 kilo ve daha fazla zayıflamak isteyenler 7 günlük 1. aşamayı tercih etsinler. 5 kilo ve daha aşağı zayıflama hedefi olanlar 2 günlük 1. aşama ile yetinebilirler


  Dr. Dukan diyetinin ilk aşaması vermeyi düşündüğünüz kiloya göre 20 gün ile 90 gün arası değişen zaman aralıklarını kapsamaktadır. Kaba bir hesaplama ile verilecek her kiloyu 9 ile çarparak elde edeceğiniz rakam kadar 3. aşamayı sürdürmelisiniz. 4 kilo vermesi gereken birisi 36 gün boyunca 3. aşamayı sürdürecektir.


  Dr. Dukan diyeti türü Protein ağırlıklı beslenme diyetlerinde metabolizma hızlanmakta ve hızlı bir zayıflama süreci yaşanmaktadır.Dr. Dukan diyet listesini uygulamaya başladığınız andan itibaren her gün sabah öğlen ve akşam öğünlerinde mutlaka üç yemek kaşığı yulaf kepeği yemelisiniz. Yulaf kepeği aktarlarda satılan ve kolayca temin edilebilen bir besin maddesidir.
  Özellikle Dr. Dukan diyetini hamilelik döneminde alınan fazla kilolarından kurtulmak isteyen, bölgesel zayıflamaya ihtiyaç duyan kişilere önermekteyiz.
 2. Fatma
  Administrator

  Son yıllardaki en başarılı sonuç veren diyetlerden biri de Dr. Dukan diyeti. Protein ağırlıklı olan bu diyet yöntemi hemen sonuç veren ve kalıcı bir yöntemdir Dukan diyeti, aslında Atkins diyetinin temeli olan düşük karbonhidrat tüketimine dayanıyor.
+ Yorum Gönder