+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Çilek Yararları, Faydaları ve Yan Etkileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Çilek Yararları, Faydaları ve Yan Etkileri
  Çileğin Faydaları ve Yan Etkileri

  Arkadaşlar bana hemen çileğin faydaları ve yan etkileri ile ilgili bilgi verir misiniz?


  DSC02749.JPG
  ■Latince Adı: Fragaria vesca
  Yüzeysel kök yapan, 10-30 cm boyunda, toprak üzerinde sürünücü gövdeli, nisan haziran ayları arasında beyaz renkli çiçekler açan bir bitkidir. Kökler iyi drene edilmiş (süzek) topraklarda 60-70 cm’ ye kadar iner. Ağır topraklarda ise kökler yatay büyür. Çilekte kısa günde çiçek gözleri, uzun günde kol gelişimi olur. Bu sebeple çilekte verim ile gün uzunluğu ilişkilidir. Bu sebeple bir bölgeye uyan çeşit diğer bölgeye uymayabilir.  ■İçindeki Maddeler (Etken Maddeler)
  Tanen, fragarin ve bir renk maddesi bulundurur. Ayrıca A, B1, B2, B3, C vitaminleri, kalsiyum, fosfor ve demir de içerir.

  ■Çileğin Tıbbi Etkileri ve Faydaları
  Çileğin yararları arasında ilk olarak iştah açıcı, kabız yapıcı ve idrar söktürücü etkileri sayılabilir. Kökleri ve yapraklarından hazırlanan ilaç anjinlerde gargara olarak kullanılabilir. Meyvelerin suyu deride kronik yaralarda iyileşmeyi hızlandırır.

  Çilek, bedenimize sızmış olan bazı virüsler için öldürücü etkiler taşır. Bunlar arasında çocuk felci, bazı ağız ve deri yaralarını oluşturan virüsler sayılabilir. Ayrıca geleneksel olarak çileğin akneye, sivilcelere iyi geldiği kabul edilir. Çileğin kansere yakalanma ve kanserden ölme riskini azalttığı, yapılan araştırmalar sonucu kabul görmektedir. Ayrıca romatizma ve gut hastalığı yangılarını azaltıcı etkileri vardır.

  Çileğin faydalarına sindirim sistemini düzenleyici olması, bağırsak kurtlarına karşı dökücü etkisi de eklenebilir. Çilek, kanı temizler, ağız kokularını giderir ve karaciğer rahatsızlıklarına da iyi gelir.

  Boyun tutulması tedavisi için yarım kilogram çilek, iyice ezildikten sonra, temiz bir tülbente konup, boyuna sarılır. 6 saat sonra sargı açılıp, ılık suyla yıkanır.

  İştah açıcı, ishale karşı ve idrar söktürücü etkileri için 50 gr. kuru yaprak 1 lt. suda kaynatılır ve günde 3 bardak içilir.

  Mafsal iltihabı, damar sertliği, tansiyon yüksekliği, karında su toplanması, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında, kum ve taş rahatsızlıklarında çilek kökü ve yaprakları çay olarak içilmelidir.

  ■Çilek Meyvesi Nasıl Kullanılır?
  Çilek meyvesi tek başına günlük olarak tüketilebileceği gibi, çilek meyvelerinden reçel de yapılabilir. Meyvelerin aç karnına yenmesi daha yararlıdır. Çünkü aç karnına yenen çilek meyveleri daha iyi sindirilir. Ayrıca çilek meyveleri ezilerek püre haline getirilir ve süt ile karıştırılıp cildi temizlemek ve cilde tazelik vermek için kullanılır.

  ■ Çilek Kök ve Yaprakları Çay Olarak Nasıl Kullanılır?
  Çileğin kök ve yaprakları iyi kurutulursa çay olarak faydalı olabilir. 300 gr. çilek yaprağı ve kökü bir gece ıslatılarak ertesi gün 1 lt. suda 20 dk. kaynatılıp çay olarak içilebilir.

  ■Herhangi Bir Hastalığımız Olmadan Çileği Hastalıkları Önlemek İçin Nasıl Kullanabiliriz?
  Çileğin faydaları düşünülürse günlük tüketimde vücuda kuvvet vermesi, vücudu zinde tutması açısından yenmesi gerekli bir bitkidir. Ayrıca çilek cildi nemlendirir, cilde tazelik ve güzellik kazandırır, tansiyonu düşürür, stresi önler, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu gibi faydalarından dolayı çilek meyvesi günlük olarak taze tüketilmelidir. Ayrıca çilek yaprakları kurutulup çay olarak içilebilir veya tercihe göre çilek reçeli tüketilebilir.

  ■Çileğin Zararları Veya Yan Etkileri
  Çileğin aşırı tüketimi cilt rahatsızlığı olan kişilerde alerjiye bağlı olarak kaşıntıya sebep olabilir.
 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Çileğin faydası hakkında kısa bilgi

  Çilek strese bire bir gelen bir meyvedir. Ayrıca sigaranın zararlı etkilerini büyük ölçüde azalttığı için çok sigara içiyorsanız veya çok sigara içilen ortamlarda bulunuyorsanız mutlaka çilek yiyin.
 3. Gizliyara
  FoRuMaciL Security
  Çilek VE FAYDALARI


  Körpe ve bol sulu çilekler sistemi temizliyor. Cilt sorunları olanlar için de iyi bir
  meyvedir. Böbrek, idrar yolları ve bağırsak sorunları için de birebirdir. Ayrıca diş
  etlerini güçlendiriyor, dişlerdeki tartarı önlüyor, ağız kokularını ve boğaz ağrılarını
  gideriyor. Çilekte yüksek oranda C vitamini bulunduğu gibi, yüksek tansiyon ve
  kolesterolü düşüren maddeler içeriyor. Çilek C vitamini ihtiyacını karşılar. Ayrıca bol
  miktarda potasyum içerir ve lifli besinler arasında önemli bir yer tutar. Diyabetli
  hastalar, çileğe şeker ilave etmemek şaartıyla bu meyveyi bol bol yiyebilirler.
+ Yorum Gönder


çilek,  çilek faydaları,  çileğin yan etkileri,  vitaminli meyveler,  çilek yan etkileri,  ÇİLEK