+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Marul Faydaları, Marul Tıbbi Etkileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Marul Faydaları, Marul Tıbbi Etkileri
  Marul Tıbbi Etkileri


  marul-t-bbi-etkileri.jpg


  ■Marulun Latince Adı: Lactuca sativa
  Geniş, uzun, yeşil yapraklı, yıllık veya altı aylık olarak yetiştirilen marul, bir ılıman iklim sebzesidir. Bitki önce yenilen kısmı olan vejetatif aksamını oluşturur, daha sonra gövdelenerek çiçek sapını ve çiçek topluluğunu oluşturur. Yetiştirilen birçok marul türü vardır.  ■Marulun İçindeki Maddeler (Etken Maddeler) ve İçeriği
  Marul lactucine, asparagine, hyocyamine ve acide ilac tucique içerir. Bundan başka marulun içinde klorofil, kalsiyum, fosfor, iyot, manganez, çinko, sodyum, klor ve vitaminlerden A, B, C, D ve E vitaminleri vardır.

  ■Marulun Halk Arasındaki Adı (Diğer İsimleri)
  Marul olarak anılır.

  ■Marulun Faydaları (Yararları) ve Tıbbi Etkileri
  Marul serinletici, iştah açıcı, sindirim sistemini düzenleyici, hazmı kolaylaştırıcı, kabızlığı giderici, kanı temizleyici, vücuttan toksinleri atıcı, vücudu mineralize edici, uyku verici, yumuşatıcı etkilerinden başka kan şekerini düşürerek kandaki şeker oranını dengeler. Bu yüzden şeker hastalarının marul tüketmesi tavsiye edilir. Çarpıntı, mide ağrılarında, sinirlenmelerde, uykusuzlukta da faydalı olan marul, aynı zamanda karaciğer ve dalak organları içinde çok yararlıdır.


  Anne sütünü arttıran marul, loğusalık döneminde tüketilebilir. Ayrıca grip, nezle, soğuk algınlığı ve öksürük durumlarında da marul tüketilmesi faydalıdır. Kemik gelişimi için yararlı olan marul, çocuklarda kemik gelişimini teşvik eder, romatizma ve kemik erimesi rahatsızlıklarına karşı etki gösterir. Basur (hemoroid) tedavisinde, çıban ve sivilcelerde marul kullanılabilir. Marul suyu cildin tazelenmesi için faydalıdır. Özellikle kadınların regl (adet) dönemlerinde marul tüketmesi önerilir. Çünkü marul regl dönemlerinde kanamaları düzenler ve ağrıların, sancıların azalmasına yardımcı olur.

  Apse ve yanıklar için marul yaprakları zeytinyağı içinde biraz pişirilerek apse ve yanıklar üzerine konur.

  Ergenlik sivilceleri için 3 su bardağı suyun içine,20 gram marul doğrandıktan sonra 2 saat kaynatıldıktan sonra, elde edilen su ile sivilcelere kompres yapılır.

  Uyku bozukluğunda uyumadan önce 3-5 yaprak marul yenir veya günde 5-6 gr marul tohumu toz halinde içilirse bu sorun ortadan kalkar.

  ■Herhangi Bir Hastalığımız Olmadan Marulu Hastalıkları Önlemek İçin Nasıl Kullanabiliriz?
  Marul günlük hayatta özellikle marul salatası olarak tüketilebileceği gibi salata yapılmadan marul yaprakları yıkanıp üzerlerine limon sıkılarak da tüketilebilir. Ayrıca bazı ülkelerde marul yaprakları ve kökleri pişirilerek de tüketilir. Marul tüketilmeden yaprakları kaynatılarak da sivilce, akne gibi cilt rahatsızlıkları için de kullanılabilir.

  ■Marulun Zararları Ve Yan Etkileri
  Erkekler marulu fazla tüketirlerse cinsel isteklerinde azalma görülebilir. Ayrıca aşırı marul tüketimi göz kararmasına neden olabilir.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Marulun birçok faydaları bulunur bunlardan bazıları; kadınların adet döneminin daha ağrısız geçmesini sağlar.
+ Yorum Gönder


marul,  marul resmi,  marul resimleri,  marul bitkisi,  marulun basura faydasi