+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda At kuyruğu otunun yararları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  At kuyruğu otunun yararları
  At kuyruğu otunun faydaları nelerdir

  At kuyruğu otunun faydaları nelerdir arkadaşlar hemen bana kısa bir şekilde açıklar mısınız?

  at-kuyru-u-otunun-2.jpg.

  At kuyruğu otunun zehirli olmayan her çeşidi sağlık sorunları için kullanılabilir.

  Uzun yıllar boyu yaşayabilen at kuyruğu otunun faydaları arasında zatülcenp ismindeki bir hastalığı tedavi etmesi yer alır. Bu hastalığın tedavisi için at kuyruğu otu kurutulmuş biçimde çay olarak tüketilmelidir.

  Verem hastalığının da tedavisinde önemli
  ,
  faydaları bulunun at kuyruğu bitkisi aynı zamanda romatizma hastalıkları üzerinde de etkilidir.

  Romatizmalar ağrılarının yanı sıra böbrek, mesane, nikris gibi vücuda ciddi ağrı yaşatan sağlık sorunlarını da önler.

  At kuyruğu bitkisinin yararları arasında göğüs ağrılarını
  ,
  dindirdiği de yer alır. Bir kilogram suda kaynatılan at kuyruğu otu günde iki bardak içilirse göğüs hastalıkları ortadan kalkar. Aynı zamanda bu şekilde tüketilen at kuyruğu otu adet sancılarına da iyi gelir.

  İdrar söktürmeye de faydalıdır.

  Cilt yaralarına merhem olarak sürülebilir.
  Ayrıntılı bilgisini okumak isterseniz hemen aşağıda :

  Atkuyruğu Otu, Zemberekotu, Çamotu, Kırkboğum, Tilkikuyruğu Otuve Katırkuyruğu Otu olarak da tanınır. İlkbahar başlangıcında, derinlere kök salmış olan köksaptan, önce spor taşıyıcı kahverengi başak sapları çıkar. Düzgün yapılı küçük çam ağaçlarını andıran yeşil yaz kuyruğu ise da
  ,ha
  sonra çıkar. Çok yıllık, otsu ve çiçeksiz bitkilerdir. Gövdesi silindir biçiminde, dallı veya dalsız, yeşil veya esmer-yeşil renkli, sert ve içi boştur. Yaprakları çok küçük, pul biçiminde ve sivri uçludur. Spor ile çoğalırlar. Spor keseleri verimli gövdelerinin uçlarında başak şeklinde toplanmışlardır. Türkiye’de 7 kadar türü yetişmektedir. Saponin, %60-70 silisilik asit (silica), potasyum tuzları, tanen alkaloitler içerir. Toplanacak bitkiler, 25-60 cm boyunda ve sapı ince (3-6 mm civarında) olan türlerdir (Equisetum arvense) ve nemli topraklardan, tarla aralarından ve dere kıyılandan toplanır. Doğal olarak, yapay gübre kullanılan tarlalardan toplanılmaması gerekir. Bataklık, karasuluk yerlerde ve dağlık meralarda yetişen (Equisetum hiemale) kalın saplı (başparmak kalınlığında), uzun boylu (1-2 m) bitkiler ise kullanılmaz! Mayıs-Haziran döneminde, henüz canlı yeşil rengini korurken, sapın toprağa yakın bölümünden kesilir ve demetler halinde gölge ve havadar bir yere asılarak kurumaya bırakılır. İğne yapraklar gövdeden kolayca ayrıldığında kuruma tamamlanmış olur. Yapraklar ovuşturularak saptan
  , ayrılır ve bir örtüye serilerek 1-2 gün boyunca tam olarak kurumaya bırakılır. Sonra ince kıyılır ve hava almayan kaplarda saklanır. Sağlamlaştırıcı, idrar söktürücü, öncelikle bacak ödemlerini çözücü, yara iyileştirici, kronik öksürükleri yatıştırıcı, akciğeri güçlendirici, ve kan temizleyici özellikleri vardır.

  Kırkkilit Otu – Equisetum arvenseKırkkilit Otu, özellikle mesane ve böbrek hastalıklarında sağladığı başarılar sayesinde eski çağlardan beri tanınmaktadır. Kırkkilit, mesane ve böbrek rahatsızlıklarında, taş ve kum rahatsızlıklarında, benzeri bulunamaz ve yeri doldurulamaz bir şifalı bitkidir. Böbrek kumu, böbrek ve mesane taşlarında, sıcak Kırkkilit tam banyolarıı alınır ve aynı zamanda da Kırkkilit Otu Çayı içilir ve basınçlı bir biçimde boşaltabilmek için, idrar elden geldiğince tutulur. Taş, bu durumda genellikle düşürülmektedir. Basur kanamalarına karşı içten çay biçiminde kullanılır. Kırkkilit otu, bir yandan kanama durdurucu özelliğe sahipken öte yandan da, çok önemli bir böbrek destekleyici bitkidir. Kırkkilit Otu Çayı içildikten sonra, bol miktarda koyu renkli idrar dışkılanacaktır. Ödemlerde de etkisi çok çabuk görülen bir bitkidir. Ödemi iyileştirecek bir çare bulunamadığında, tüm öteki bitki çayları bir tarafa bırakılarak, günde 5-6 bardak kırkkilit çayı gün boyuna yayılarak ve yudumlanarak yavaş yavaş içilebilir. Kırkkilit Otu, Yavşan Otu ile eşit karıştırılarak çayı yapıldığında, kan temizleyici özelliği sayesinde, damar sertliğine ve unutkanlığa karşı başarıyla kullanılmaktadır. Kepekli saçlar, Kırkkilit kaynama suyu ile her gün yıkanır ve saç diplerine zeytinyağı ile friksiyon (ovarak sürme) yapılırsa, kepekler kısa sürede yok olacaktır. Binbirdelikotu ile, eşit oranda karıştırılarak demlenen Kırkkilit Çayı günde 1-2 bardak içilip, akşamları da kuru yemek yendiğinde, yatağa işeme olayı önlenebilir. Bu çay (Kırkkilit + Binbirdelik Otu) aynı zamanda, bademcik iltihabı, ağız boşluğu ve dişeti kanamalarında ve iltihaplarında, fistüllerde ve polüplerde gargara biçiminde kullanılır. Kadınların beyaz akıntılarında, Kırkkilit oturma banyoları alınması tavsiye edilmektedir. Kaşıntılı egzamalarda, kabuklu, iltihaplı ve kılları dökülmüş olsa bile, Kırkkilit kaynama suyu ile yapılan banyolar veya kompresler büyük yardım sağlarlar. Kaynama suyu ile yapılan yıkamalar ve banyolar, dolamalara, bacaktaki yaralara, çıbanlara, fistüllere, kıl dibi iltihaplarına karşı başarılıdır. Dinmeyen burun kanamalarında, bitki kaynama suyu soğutulduktan sonra, kompres biçiminde buruna uygulanabilir.
 2. Zarafet
  Üye

  At Kuyruğu Oldukça şifalı bir bitkidir. Özellikle kronik öksürükte kullanılır. Aybaşı adetlerini söktürmeye yardım eder. Böbrekleri temizler ve böbreklerde oluşan kum ve taşları dökmeyede yardımcı olur. Zayıf ve dökülen saçların güçlenerek sağlamlaşmasına neden olur.
 3. Fatma
  Administrator
  Atkuyruğu bitkisini ezip merhem kıvamına getirin ve yaralar için kullanın çok iyi gelecektir. Hem doğal hemde mikrop öldürücü etkisi var. Ayrıca adet düzenleme ve söktürme özeliği de var.
+ Yorum Gönder


eğrelti otu,  kırkkilit otu,  çiçeksiz bitkiler nelerdir,  at kuyrugu otu,  çiçeksiz bitkiler