+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Demir Bakımından Zengin Yiyecekler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Demir Bakımından Zengin Yiyecekler
  Demir Bakımından Zengin Yiyecekler kısa

  Demir ve vitamin eksikliğine bağlı olarak görülen anemi için, beslenme programınızı düzenleyerek demir ve B12 bakımından zengin yiyecekleri tüketmeniz uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Diyetinize tüm ana besin gruplarından bir miktar ekleyin ve çay, kahve gibi demirin vücut tarafından emilimini etkileyen içecekleri azaltın. Size uygun beslenme programı için bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Bazı ilaçlar, demir ve vitaminlerin vücut tarafından kullanımına etki edebilir. Düzenli olarak kullandığınız bir ilaç varsa (örneğin sindirim sistemini çalıştıran ilaçlar) doktorunuza danışarak vitamin ve mineral takviyesi kullanabilirsiniz. Demir eksikliği anemisi için aşağıdaki listede bulunan besinleri daha sık tüketebilirsiniz.


  Demir Bakımından Zengin Yiyecekler.jpg

  Kırmızı et
  Yumurta sarısı
  Koyu, yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, karalahana)
  Kurutulmuş meyve (kuru erik, kuru üzüm)
  Demir ile zenginleştirilmiş tahıllar (etiketleri kontrol edin)
  Deniz ürünleri (istiridye gibi)
  Hindi veya tavuk sakatatı
  Fasulye, mercimek, nohut ve soya fasulyesi
  Karaciğer
  Enginar
 2. Zarafet
  Üye

  Demir Minerali, Vücudumuzda kırmızı kan hücresi, kas pigmenti ve enzim üretimi için gerekli bir mineraldir. Demir minareli eksikliğinde oluşabilecek olumsuzluklardan bazıları kansızlık, çabuk yorulma ve nefes darlığıdır.
 3. Merve Altıok
  Devamlı Üye
  demir eksikliği insan vücudu için önemli bi eksikliktir. Bu eksiklik sonucu saçlarda dökülmeler saç uzamasının yavaşlaması aynı zamanda da anemi hastalığı görülür demir içerikli yiyecekleri hayatımızdan eksik etmemeliyiz
 4. Fatma
  Administrator
  Demir eksikliğiniz varsa tüketmeniz gereken besinler şunlardır; Üzüm pekmezi, kuru üzüm, soya fasulyesi ve yumurta bunlar demir açısından zengin besinler.

+ Yorum Gönder