+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Kabızlık Giderici Bitkisel çaylar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kabızlık Giderici Bitkisel çaylar
  Arkadaşlar hemen bana kabızlık giderici bitkisel çaylardan örnek verir misiniz? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kabızlık Giderici Bitkisel Çaylar Kısaca

  Kabız olanların ilk aklına gelen herhalde sinameki çayı içmektir. Ben, sinameki çayının yerine hindiba çayının içilmesini tavsiye ediyorum.

  Ayrıca hindibanın sindirim bozukluğu üzerindeki etkisi kanıtlanmıştır. Bağırsak florasının etkisini ve gelişimini uyarır (Prebiyotik etki). Bu etki bazı sindirim problemlerinin tedavisi ve önlenmesi için de gereklidir. Karaciğeri koruyucu bir etkiye de sahiptir.

  Diğerleri: keten tohumu, sipiriluna, karnıyarık otu, sarı sabır (aleo vera), sinameki, ravent, sinirli ot

  Bu bitkilerin hepsi de kabızlık giderici olarak kullanılabilir.

  Harnup pekmezi (keçi boynuzu pekmezi) hem kuvvet verici olarak kullanılır hem de barsak tembelliğinde kullanılır. Çocuklara da rahatlıkla kullandırılabilir.

  Kronik kabızlık çekenlere tavsiyem barsaklarda kitle oluşturan lifli gıdaları daha çok tüketmeleridir. Lifler bitkilerin sindirilmeyen kısımlarıdır. Bunların çoğunluğu bitki hücre duvarlarıdır. Lifler suda çözünmez fakat su ile bileşik oluşturur.

  Böylece daha hacimli hale gelir ve dışkılamayı kolaylaştırır. Lif içeren bazı gıdalar: elma, muz, greyfurt, portakal, çilek, şeftali, salatalık, mantar, yeşil biber, ıspanak, domates, yeşil fasülye, brokoli, havuç, mısır, kara lahana, patates, fasülye, ekmek, buğday, esmer pirinç, beyaz pirinç, spagetti, badem, fıstık vs..

  Lifler sadece konstipasyonun değil, kronik diarenin de tedavisinde kullanılır. Barsakta lifler şişip daha yumuşak doku oluştururlar ve dışkılarken daha az basınç ile çıkarlar. Bu da barsakta daha az stres ile dışkının çıkmasını sağlar. Hemoroid varis oluşumunu engeller.

  İlaçların emilimi azalttığından dolayı ilaç içmeden birkaç saat önce yenilmelidir

 3. Fatma
  Administrator
  Kabızlık giderici bitkisel çaylar arasında en etkili olanlar; kayısı çayı, biberiye çayı, sinameki çayı geliyor.
+ Yorum Gönder