+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Kardelen çiçeğinin Faydaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kardelen çiçeğinin Faydaları
  Kardelen çiçeğinin faydaları neler olabilir arkadaşlar kısaca açıklar mısınız? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kardelen çiçeğinin Faydaları Hakkında Bilgi

  Kardelen çiçeği Kuzey ve Doğu Anadolu’da yetişen ve ilkbaharda beyaz renkli sarkık çan biçimde çiçekler açan soğanlı bir bitki türüdür. Karlı günlerde çiçek verdiği için “yılın ilk çiçeği” denen kardelen ilk botanikçiler tarafından soğanlı menekşe olarak tanımlanır.

  Botanik bilimindeki adıyla Galanthus Nivalis yani kardelen kara benzeyen süt çiçeği anlamına gelir. Üstelik kardelen sadece karda değil tüm şartlar sağlandığında su üzerinde bile çiçek açabiliyor. İngiltere’nin ünlü bahçelerinde sıkça rastlanan bu çiçek eski zamanlardaki bahçe düzenlemelerinin ayrılmaz bir parçasıydı. Soğuk ve karlı kış günlerinde bile çiçek verebilmesi ve dayanıklılığı sayesinde peyzaj mimarlarının listesinde ilk sıralarda yer alıyordu.

  Kardelenin faydaları

  Bu bitkinin otsu kısmı kalp kuvvetlendirici midevi ve adet söktürücü etki gösterir. Yumrusundan yapılan lapa çıbanları olgunlaştırmaya yarar. Yumrularından elde edilen galantamin son yıllarda kas uyarıcı olarak özellikle çocuk felci hastalığında kullanılmaya başlamıştır.

  Galanthus elwesii adlı kardelen türü 1874 yılında İzmir’in dağlık bölümlerinde bulunmuş ve botanik bilimine tanıtılmış. O günden sonra yapılan çalışmalarda çiçeğin ükemizde 10′a yakın türü olduğu keşfedilmiş. Kardelenin Anadolu’ da bir kaç türü yetişir bunlardan bazıları galanthus nivalis glanthus elwesii galantus latifolius’dur. Yaklaşık 900-1800 metre yükseklikte ve nemli humuslu toprakta kolayca yetişebilen eksi 15 derece sıcaklıktan bile etkilenmeyen bu dayanıklı çiçekler ocak ayından mart sonuna kadar çiçek açabiliyor. Ülkemizden ihraç edilen soğanlı bitkiler arasında ilk sırada bulunan kardelen bu kategorinin belki de en çok tanınan çiçeklerinden biri…

 3. Fatma
  Administrator
  Kardelen çiçeğinin 14 türü Türkiye de yetişiyor ve kardelen soğanları yurt dışını ihraç eden ülkelerin başında Türkiye geliyor.
+ Yorum Gönder