+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Alıç çiçeğinin Faydaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Alıç çiçeğinin Faydaları
  Alıç çiçeğinin faydaları nedir

  Arkadaşlar sizce alıç çiçeğinin faydaları neler olabilir bana kısaca açıklar mısınız?
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Alıç çiçeğinin Faydaları Hakkında Bilgi


  Alıç Ağacı ve Çiçeği (Crataegus monogyna): 6 metreye (nadiren 12 m) kadar uzayabilen, pembe-beyaz renkte çiçekler açan, dikenli bir ağaç olan alıç ağacı daha çok yabani olarak yetişir. Muşmulaya benzeyen meyveleri kırmızı ya da koyu sarı renklerde, mayhoş tattaki alıç meyvesi ekşi muşmula olarak da bilinir. Çeşitli flavonlar, sıtasterin, adenozin, adenin ve guanin gibi maddeler ve C vitamini başta olmak üzere çeşitli vitaminler içerir.

  Alıcın Faydaları: Önemli bir kalp ve damar sağlığı destekleyicisi olan alıç kalp damarlarını genişleterek kanın daha rahat pompalanmasını ve dolaşmasını sağlayarak kalbin yükünü hafifletir. Kalbi kuvvetlendirir ve damar sertliğine karşı koruyucudur. Kalp krizi riskini azaltır. Kalp atışlarını düzenleyerek aritmiye (düzensiz kalp atışı) karşı da koruyucu ve tedavi edici etki gösterir. Sinirler üzerinde yatıştırıcı etkisi ile sinir bozukluğunu ve sinirsel çarpıntıları giderir. Beyne kan akışını arttırır. Uykusuzluğa iyi gelir. Yüksek tansiyonu düşürür. Mideyi kuvvetlendirir. Spazm çözücü ve idrar söktürücüdür. Cinsel gücü arttırır.


  Alıç Ağacı ve Alıç meyvesi

  Alıç Ağacı ve Çiçeği nasıl kullanılır? Alıç yaprağı, çiçeği ve meyvesi kullanılır. Alıç çiçeğinden yapılan alıç çayı ile alıç meyvesi kalp krizi riskini azaltır ve kalp krizi sonrası iyileşmeyi kolaylaştırır. Lapa haline getirilip şişliklerin üzerine konursa faydası görülür. Suyu şerbet yapılıp içilirse baş ağrısını keser. Vücutta alışkanlık yapmadığı ve birikerek vücuda zararlı olabilecek maddeler içermediği için Alıç, uzun süreli olarak kullanılabilir. Zaten etkilerini göstermesi için belli bir süre kullanmak gerekmektedir

 3. Fatma
  Administrator
  Alıç bitkisinin genelik meyvesi ve yaprağı kullanılır, alıç meyvesi taze iken tüketilen mayhoş tadı olan bir yemiştir. Alıç eyvesi suyu veya sirkesi kolestrol düşürücü etkisi vardır.
+ Yorum Gönder