+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Melisa çiçeğinin Faydaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Melisa çiçeğinin Faydaları
  Lütfen hemen bana melisa çiçeğinin faydaları ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz kaynağının sağlam olması da ayrıca rica olunur. . . ? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Melisa çiçeğinin Faydaları Nelerdir

  Melisa bitkisi (Melissa officinalis) nane familyasındandır ve genel olarak sakinleştirici etkisiyle bilinir. Özellikle stres ve kaygıyı azaltmak, uyku düzenini sağlamak, iştah açmak için kullanılan melisa çayı Orta Çağ, hatta daha önceki dönemlere kadar giden bir geçmişe sahip. En eski kullanımının böcek ısırıklarına karşı olduğu biliniyor.

  Yabani olarak güney Avrupa ve Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde yetişen melisa limona benzer hafif bir kokuya sahiptir ve yaz aylarının sonuna doğru küçük beyaz çiçekler açar. Bilinen diğer adları; nane balsamı, mavi balsam, bal bitkisi, oğulotu ve tatlı balsamdır. Melisanın genel kullanımı kurutulmuş yapraklardan hazırlanan çaydır ancak kapsül, krem, yağ formlarında bulunabilir.

  Uyku sorunlarında kullanılır
  Sinirleri yatıştırır
  Stresi azaltır
  Mide rahatsızlıklarını azaltır
  Sindirim sorunlarına karşı kullanılır
  Gaz giderir
  Ateş düşürür
  Ter atılmasını sağlar

  Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır?

  Yarım litre kaynamış suyu ateş üzerinden alıp 10 gram kurutulmuş melisa atıp 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Hazırladığınız melisa çayından bir bardak içip geri kalanını buzdolabında 2 güne kadar saklayabilirsiniz. Günlük olarak tüketilmesi tavsiye edilen olan 1.5 – 4 gram (1 ile 3 çay kaşığı arası) arası kurutulmuş melisadır

 3. Fatma
  Administrator
  Melisa bitkisinin en önemli özeliği yatıştırma ve sakinleştirici özeliğidir. Bir çok anti depresan ilaçlarında melisa etken madde olarak kullanılıyor.
+ Yorum Gönder