+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Damar Tıkanıklığına Iyi Gelen Bitkiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Damar Tıkanıklığına Iyi Gelen Bitkiler
  Arkadaşlar sizce damar tıkanıklığına hangi bitkiler iyi gelir kısaca açıklar mısınız? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Damar Tıkanıklığına İyi Gelen Bazı Bitkiler Nelerdir

  Vücuttaki kan yağları, damarların iç duvarına yapışarak orada birikmeye başlar ve bu durum zamanla damar tıkanıklığına yol açar. Sigara, alkol, yüksek kolesterol ve hareketsizlik damar tıkanıklığı için risk oluşturur. Damar tıkanıklığı, doku ve hücrelere kan akışının kısıtlanması anlamına gelir ve kalp hastalıkları gibi başka pek çok ciddi rahatsızlık için zemin hazırlar. Bitkiler, damarların temizlenmesi ve sağlığını koruması için yardımcı olabilir ancak damar tıkanıklığı ciddiye alınması ve mutlaka bir doktor kontrolünde tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Tedavi ve ilaçlar kesilip yerine bitkisel yöntemler koyulmamalıdır. Yine doktora danışarak tedaviye katkısı olabilecek bitkisel destekler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

  Zencefil

  Damarların yağ ve kolesterolden arınmasına yardımcı olabilecek bitkilerden biri zencefildir. Kanı sulandırır, kan dolaşımını hızlandırır ve detoks programlarında en çok önerilen bitkilerin başında gelir. Sağlık amaçlı olarak bitkinin kökü kullanılır. Antioksidan, damar açıcı, kolesterol dengeleyici ve iltihap giderici özellikleri olan zencefilde demir, magnezyum, C vitamini, fosfor gibi vücut için gerekli daha pek çok mineral ve vitamin de bulunur. Romatizma hastalarının yanı sıra damar sertliği olanlar da zencefilin faydalarından yararlanabilir. Taze zencefili demleyebilir ya da yemeklere katarak kullanabilirsiniz.

  Pıhtı önleyici ilaç alanlar ve safra kesesi rahatsızlığı bulunanlar doktora danışmadan zencefil kullanmamalıdır.

  Zerdeçal

  Latince ismi ‘Curcuma longa‘ olan zerdeçal, damar sağlığını gözeten ve damarları temizleyen bir bitkidir. Zencefil ailesinden olan zerdeçal da tıpkı zencefil gibi antioksidan, iltihap giderici ve yağların damarda birikmesini önleyici özelliklerdedir. Kandaki kolesterol miktarını düşürür, damar içi iltihaplanmaya karşı etkilidir. Bütün bunlar damarların temiz kalması ve kan akışının vücutta sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi demektir. Zerdeçalın damar sağlığını koruması, aynı zamanda kalp sağlığını koruması anlamına da gelir. Bitkinin yararlarından faydalanmak için günde bir tatlı kaşığı kadar zerdeçalı beslenmenize eklemek, çorba ya da salataya tozunu serpmek ve yemeklerinize katmak, işe yarayabilir.

  Yeşil Çay

  Yeşil çay da tıpkı siyah çay gibi, aynı çay yapraklarından elde edilir. Ayrı bir bitki değildir ama çay yapraklarının farklı şekilde işlenmesi sonucu yeşil çay elde edilir. Yeşil çay, fermente olmamış yapraklardan elde edilir ve bu nedenle de ‘polifenol‘ denilen güçlü, antioksidan kimyasallar açısından daha zengindir. Klinik çalışmalarda yeşil çayın damarlarda kolesterol birikmesini önlediği, iyi kolesterolü arttırdığı ve özellikle de koroner arter hastalığını engellediği görülmüştür. Yeşil çayın vücudun kötü kolesterolden arınmasına yardımcı olması damar sağlığı açısından çok önemlidir. Birkaç yıl önce, Amerika’da yeşil çay üretimi yapan firmalar bu verilere dayanarak, ürün etiketlerine ‘yeşil çay, kalp hastalığı riskini azaltır’ ibaresini koymak istemiş ancak Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bu ibareyi yazacak kadar kesin kanıt olmadığı gerekçesiyle, izin vermemiştir. Yetişkinlere günde 2-3 bardak yeşil çay önerilir.

  Tüm faydalarına karşın yeşil çay başka bitkilerle ya da ilaçlarla etkileşime geçebilir. Bu nedenle diğer bitkilerde olduğu gibi, sürekli ve kür amaçlı yaşamınıza sokmak istediğiniz bitkisel takviyeleri kullanmadan önce bir uzmana başvurmak en güvenlisidir. Yeşil çay hastalıkları önlemek için önerilir ancak hal-i hazırda kalp, tansiyon, böbrek, anksiyete, anemi ve şeker hastaları yeşil çaydan kaınmalı ve doktorlarına danışmadan bu bitkiyi kullanmamalıdır. Yeşil çayın kafein içerdiği ve kafeinin bir rahatsızlığı olsun olmasın, pek çok kişiye dokunabileceği de unutulmamalıdır.

 3. Fatma
  Administrator
  Son zamanların çok sık karşılaşan hastalığı damar tıkanıklığı, buna neden olan etkilerin başında düzensiz ve sağlıksız beslenme geliyor.
+ Yorum Gönder