+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Kekik Yağı Neye Iyi Gelir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kekik Yağı Neye Iyi Gelir
  Arkadaşlar ben kekik yağını fazlasıyla tüketiyorum sizce neye iyi geliyor bana kısaca açıklar mısınız? 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Kekik Yağı Neye İyi Gelir Hakkında Kısaca Bilgi


  Kekik Yağı.jpg

  Tıkanık damarları açar, bilhassa kalp damarlarını açmada çok etkilidir. Bedeni ve ruhi dinçlik sağlar, sarılığı ve kollestrolü giderir. Mikrop öldürücüdür, alkol bağımlılığından kurtulmakta faydalıdır. Midevi, yatıştırıcı, kan dolaşımını hızlandırıcı, kurt düşürücü, iştah açıcı, mide bulantısını giderir, mideyi balgamdan temizler, mide gazım çıkarır, mide şişkinliğini giderir, ağır yemekleri hazmettirir, cildi güzelleştirir, idrarı ve adet kanını söktürür ve çoğaltır, mide ve ciğer üşütmelerinde faydalıdır, şehveti tahrik eder, karın ağrısını, göbek buruntusunu, kuluncu geçirir, hafızayı güçlendirir kalp sancısına iyi gelir, yelleri giderir, salgı bezlerinin düzenli çalışmasını temin eder, aybaşı ağrı ve sancılarında faydalıdır, kandaki şekeri düşürür, astım, bronşit ve iltihaplı zatülcempte faydalıdır, grip, beyin nezlesi ve anjinde şikayetlerin azalmasına yardım eder, hastalıklara karşı vücudun direncini artırır, akciğer şişmesinde, akciğer kanserinde, akut ve kronik bronşitte, astım ve buna bağlı öksürükte, boğmacada, bronşîardaki spazmı çözücü, spazma bağlı hazımsızlıkta, yorgunluk ve halsizlikte, bağırsak iltihabında, gözün görme gücünü artırıcı olarak kullanılır.

  Artrit’te: eklemlerde ağrı ile birlikte şişlik, kızarıklık, eklem sertliği ve ateş bulunan durumda.

  Kullanılışı:1 bardak kaynar suya, 2-3 gr kekik konur, 10 dk bekletilir, günde 3 defa içilir veya toz halinde günde 3 defa 2-3 gr içilir. Damarları açmak için 1 kg suya, 2 kaşık kekik, yarım kaşık nane konur, 10 dk kaynatılır, sabahlan aç karna 1 bardak içilir. 5 gr kekik 5 gr sirke az miktarda tuz ile içilirse balgamı söker.

  Hafızayı kuvvetlendirir, kalp sancısına iyi gelir. Prostatta kekik suyu kereviz suyu ile içilir. Kalp rahatsızlıkları için bir miktar harnup ufak ufak parçalanır yeteri kadar suda 15-20 dk kaynatılır, indirildikten sonra bir miktar kekik aynı nisbette papatya konur, 10 dk bekletilip süzülür, sabah aç karna- akşam yemekten evvel 1 bardak içilir. Bağırsak kurtlarını düşürücü olarak kekik kaynatılır, suyu balla tatlandırılıp içilir. Soğuktan meydana gelen öksürükte kekik balla macun yapılıp yenilir.

  Kekik içerisinde bulunan karvak-rol maddesinin akciğer kanserini tedavi edici etkisi olduğu ilmen isbat edilmiştir.

  Bağırsak kanseri konulan bir hastada hastalığın verdiği ızdırabı hissetmeden 15 sene yaşamış 80 yaşın üzerinde vefat etmiştir.

  Kekik, astım ve bronşette faydalıdır.

  Boğmaca, bronşiyal astım ve balgamlı bronşit için kekik, sinir otu aynı nisbette karıştırılır, 1 bardak kaynar suya, 1 çay kaşığı karışım konur, 1 dilim limon ilave edilir 10 dk bekletilir, günde 3-5 bardak içilir.

  Göğüs yumuşatıcı, nefes açıcı, sigara içenler için göğüs temizleyici olarak sabahları aç karna 1 kaşık bal üzerine 1 çay kaşığı kekik, 1 çay kaşığı çörekotu toz halinede konulup yenilir.

  Aşırı doz karaciğeri rahatsız eder. Deri döküntülerine sebep olur. Kekik ve kekik yağı haşlanır. Hamile kadınlar ve guatrı olanlar kullanmamalıdır

 3. Zarafet
  Üye
  Kekik yağı saça oldukça faydalıdır, kafa derisindeki mikrobları öldürür, Böylece daha sağlıklı saçlara sahip oluruz. Kekik yağının kullanımıda çok kolaydır. Saç derisine masaj yaparak uygularız.
 4. Fatma
  Administrator
  Kekik yağı bir çok rahatsızlığa iyi geliyor. Öncelikle spazm giderici özeliği sayesinde sıkça kullanılan kekik yağı idrar ve adet söktürmeye yardımcıdır. Keskin bir kokusu olan kekik yağı nefes açıcı özeliği de bulunur.

+ Yorum Gönder