+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Haşhaş Neye Iyi Gelir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Haşhaş Neye Iyi Gelir
  Haşhaş Neye İyi Gelir
  Bitkinin kullanılan kısımları ham meyvelerinin çizilmesi ile elde edilen afyon, kurutulmuş ham meyveler, yapraklar, tohumları ve tohumlarından elde edilen yağıdır.Bilhassa hâricen kullanılan bâzı merhemlerin bileşimine girer ve ağrı dindiricidir.Bileşiminde toplanma zamanına göre değişen afyon alkaloitl eri vardır. Harici ağrı dindirici olarak, özellikle diş hekimliğinde kullanılır. Tohumlarının yağı ise, tohumları soğukta tazyik edilmesi sûretiyle elde edilen yağdır. Soğukta elde edilen yağın bileşiminde asitler az, sıcakta elde edilen yağın ise asitleri fazladır. Soğukta elde edilen yağ, bâzı merhemlerin bileşimine girer. Sıcakta elde edilen yağ,
  yemek yağı ve sanayide sabun yapımında kullanılır. İçerdiği zehirli maddeli dolayısıyla, hekim kontrolü ve tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Haşhaş Nelere Iyi Gelir Kısaca Bilgi

  ♦ Oldukça sıcak iklimleri sever.
  ♦ Hindistan, Batı Asya ve ülkemiz haşhaş ekilen başlıca bölgelerdir.
  ♦ Birçok haşhaş türlerini barındıran coğrafi bir bölge olan Türkiye’de 40′m üzerinde yabani haşhaş türü mevcuttur.
  ♦ Ege denizinin kuzeydoğusu özellikle Denizli, Afyon, Kütahya havalasi, Orta Anadolu, Konya, Burdur, İsparta haşhaş ekiminin geniş olarak yapıl*dığı topraklardır.
  ♦ Haşhaş nisbeten killi fakat fazla su tutmayan topraklarda iyi yetişir. Çorak ve rutubetli tarlalar uygun değildir.
  ♦ Bitkinin kökleri çok derine inmediği için gevşek topraklarda tutunamaz. Bu nedenle haşhaş mümkün olduğunca az rüzgar alan yerlerde sık olarak ekil*mektedir.

  Faydaları:

  * Haşhaşın başı, yaprakları, tohumu, tohumundan elde edilen yağ ve haşhaş başından elde edilen afyonu değişik şekillerde ve değişik amaçlar için kullanılır.
  * Henüz tamamen olgunlaşmadan toplanır, için*deki tohumlar çıkarılır ve hafif sıcaklıkta kurutulur. Daha sonra kurutulmuş haşhaş başları suyla kayna*tılarak ilaç haline getirilir. Bu ilacın hafif ağrı kesici ve uyutucu etkisi vardır. Bu nedenle gargara olarak diş ağrılarına, içilerek vücudun çeşitli yerlerindeki hafif ağrılara ve küçük çocuklara uyutucu olarak kullanılabilmektedir.

  Uyarı:

  * Ancak içilme suretiyle olan kullanım bilhassa küçük çocuklarda ölümle sonuçlanabilen zehirlen*melere yol açabileceğinden, tehlikelidir.
  * Haşhaş Yaprağı Haşhaş bitkisinin kurutulmuş yapraklarıdır. Bilhassa haricen merhem şeklinde ağ*rı kesici olarak kullanılmak üzere hazırlanır.
  * Ağrı kesici, uyutucu ve keyif verici olarak kul*lanılmaktadır. Morfin günümüzde bilinen en etkili ağrı kesicidir.
  * Morfin bilinen en güçlü ağrı kesicidir. Bu etki*sini, sinir sisteminde karışık mekanizmaları etkile*yip, ağrı algı eşiğini arttırarak ve ağaya karşı vücu*dun reaksiyonunu ortadan kaldırarak gösterir. Ağrı*nın verdiği sıkıntıyı yok eder. Kişi ilâç verildikten sonra ağrıyı duysa bile, kendini rahat ve huzur için*de hisseder.
  * Tansiyon Düşmesi Santral sinir sistemine etki ile tansiyon düşer. Kalp atışları da yavaşlar.
  * Kabızlık Bağırsaklardaki hormon sistemine etki ile barsak hareketlerini yavaşlatır.
  * Uyuşturucu Etki % 90 oranında zihin bulanıklı*ğı gelişir.
  * Mantıklı karar verme, belirli bir fikre konsant*rasyon yeteneği azalır. Hareketlerde azalma, hare*kete karşı isteksizlik ve çevreye ilgisizlik olur.
  * Cinsel istek ve gücü azaltır.
  * Bulantı Kusma bu etki beyindeki merkezler yolu ile ortaya çıkar.

 3. Fatma
  Administrator
  Haşhaş ege denizin güneyinde ekiliyor. Özelikle güneş gören topraklar haşhaş için uygundur. Haşhaş tohumu genelikle tatlılarda kullanılıyor. Sarı haşhaş ezmesi de hamur işlerinde kullanılıyor.
+ Yorum Gönder