+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Defne Sabunu Neye Iyi Gelir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Defne Sabunu Neye Iyi Gelir
  Arkadaşlar sizce defne sabunu neye iyi gelir bana kısaca açıklar mısınız? 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Defne Sabunu Hakkında Bilgi

  Defne; (Laurus nobilis) her mevsim yeşil kalabilen, güzel kokulu, yapraklarının ve yağının kullanımı oldukça geniş olan bir ağaç türüdür. Defne ağacının anavatanı Akdeniz’ in doğusu olup oradan ılıman iklimli başka yörelere yayılmıştır. Defne iğne yapraklı olmamasına ragmen, her mevsim yeşil kalır ve bu özelliği nedeniyle de eskiden beri ölümsüzlüğün simgesi olarak kabul edilir. Defne meyvesi %30 oranında yağ içerir, bu yağlardan %1’ i esansiyel (terpenes, sesquiterpenes, alcohols, ketenos) yağlardır. Defne yaprağı ise %1-3 arasında esansiyel yağlar (1,8-cineole ve pinenes, terpenes, sesquiterpenes, methyl-eugenol ve daha küçük miktarlarda α- ve β-pinenes, phellandren, linalool, geraniol ve terpineol) içerir. Defne yaprağının tat ve aroması büyük ölçüde eugenol adlı esansiyel yağdan kaynaklanır. Defne yağı %95 yağ asitlerinden ve %5 esansiyel yağlardan oluşur. Bu yağ, en çok defne sabunu üretiminde kullanılmaktadır.

  defne sabunu.gif


  Defne Yağı Sabunu; Akdeniz kıyılarında, Türkiye' nin Antakya ili civarında yetiştirilen defne ağaçlarının meyve ve yaprak yağları ile saf yemeklik zeytin yağından yapılır. Defne ağacının yaprağı, antiseptik ve anti-bakteriyel özelliğe sahiptir. Bu sabun, yüzyıllardır kullanılan çok eski, geleneksel bir formüle dayanılarak yapılmış ve nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar gelmiştir. Geleneksel defne sabunu, hem cilt hem de saç için kullanabilen doğal el yapımı bir sabundur. Kuru, yağlı veya alerjik ciltlerde güvenle kullanılabilir. Kepek ve saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur, saçı besler, yumuşaklık, parlaklık ve güç verir. Vücut üzerinde dinlendirici etkisi vardır.

 3. Fatma
  Administrator
  Defne sabunu hem saç hemde cilt için oldukça iyidir. Saçta kepeklenme oluşmasını ve yağlanmasını önler yumuşaklık ve parlaklık verir.
+ Yorum Gönder


defne sabunu