+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Üzüm ile ilgili kısa bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Üzüm ile ilgili kısa bilgiler
  Lütfen arkadaşlar bana hemen üzüm ile ilgili bir kaç bilgi ya da üzümün faydaları ve zararları hakkında verir misiniz? Üzümü çok fazla tüketiyorum bu aralar da. . . 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Üzüm hakkında kısa bilgiler

  Üzüm; İkiçenekliler sınıfının, Asmagiller familyasından, asma türünün salkım biçimindeki meyvesidir. Anayurdu kesin olarak bilinmemektedir. Anadolu’da Hititlerle birlikte bağcılığın başladığı kabul edilir. Bu dönemde Hititler bağcılık yapıp, üzümden şarap elde ediyorlardı. Daha sonraları Eski Yunan’da da üzüm ve şaraba rastlanır. Üzüm, tarihin ilk dönemlerinde Yunan mitolojisine girdi. Roma ve Bizanslılarda da bağcılık gelişme gösterdi. Osmanlı döneminde daha çok şarap yapımı için ayrılan üzüm çeşitleri, daha sonraları içkinin yasaklanmasıyla birlikte şıra ve pekmez yapımında kullanıldı.

  z-m.jpg

  Üzüm genel olarak bağda ve asmada olmak üzere iki biçimde yetiştirilir. Üzüm veren bitkiye “asma” ya da “yonca” denir. Üzüm meyvesi salkım halindedir. Taneler kısa bir sapla salkıma bağlıdır. Tanelerin dışı ince bir zarla kaplıdır. İçteki etli kısım tatlı ve suludur. Her tanede birden fazla çekirdek vardır. Bileşiminde organik asit, şeker, tanen, vitamin ve boya maddeleri vardır. Taze meyve halinde ya da kuru üzüm olarak besleyici bir meyvedir. Taze üzümlerin tanelerinin sıkılmasıyla şıra elde edilir. Bu şıra kaynatılarak koyu bir kıvama getirilince pekmez elde edilir, ayrıca üzüm şırası şarap ve sirke yapımında da kullanılır.

 3. Fatma
  Administrator
  Üzüm hem suyu hem çekirdeği hem posası bir çok hastalıkta kullanılıyor. Özelikle kara üzüm pekmezi, kansızlığa vücut direncini yükseltmeye çok iyi geliyor.
+ Yorum Gönder