+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Lokman hekimin hayatı Şifalı Bitkiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. klav
  Test Deneme

  Lokman hekimin hayatı Şifalı Bitkiler
  Lokman hekimin hayatı

  Arkadaşlar lütfen bana lokman hekimin hayatı hakkında bir kaç bilgi verir misiniz?


  Lokman hekim.jpg

  Bir nebî veya velî oldugu ihtilâfli; ancak çogunlugun tercihine göre hakim bir sahsiyet.

  Kur'ân-i Kerîm'de Lokman adi iki yerde geçer (Lokman, 31/12,13). Kelime, ayni zamanda Mekkî bir surenin adidir. Bu sûrenin nüzul sebebi Kureyslilerin Lokman'i Hz. Peygamber (s.a.s)'e sormalaridir.

  Lokman'in adi geçen iki ayetin meâli söyledir: "Andolsun Biz Lokman'a Allah'a sükretmesi için hikmet verdik. sükreden kimse ancak kendisi için sükretmis olur. Nankörlük eden ise, bilsin ki Allah her seyden müstagnîdir, övülmeye lâyik olandir. Lokman, ogluna ögüt vererek. "Yavrum, Allah'a es kosma, dogrusu es kosmak büyük zulümdür" demisti " (Lokman, 31/12,13). Lokman'in adi içinde geçmese de onun ogluna ögütleri devam etmektedir. Ancak arada iki ayet içinde Yüce Allah, Lokman'in ögüdündeki es kosmayi(sirk) tekit için ana-babaya iyi davranmak; yaradana sükür, ana-babaya tesekkür etmesini bilmekle beraber; eger ana-baba Allah'a es kosmak üzere çocugunu körü körüne zorlarlarsa o çocugun onlara itaat etmemesi, dünya islerinde onlarla güzelce geçinip Allah'a yönelen kimselerin yoluna uymasi gerektigini bildirmektedir (Lokman, 31/14,15). Lokman'in ögütleri söyle devam etmektedir: "Yavrum, isledigin sey bir hardal tanesi agirliginca olsa da, bir kayanin içinde, göklerde veya yerde bulunsa da, Allah onu getirip meydana kor. Dogrusu Allah Lâtif'dir, haberdar'dir. Yavrum, namazi kil, iyiligi emret, kötülükten vazgeçir ve basina gelene sabret; dogrusu bunlar azmedilmeye deger islerdir. Insanlari küçümseyip yüz çevirme, yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Allah, kendini begenip böbürlenen kimseyi hiç süphesiz ki sevmez. Yürüyüsünde ölçülü ol, sesini de kis! Seslerin en çirkini süphesiz merkeplerin sesidir" (Lokman, 31/16-19).
 2. Zarafet
  Üye

  Lokman hekim efsaneleşmiş bir kişidir. Kim olduğuna dair bir bilgi yoktur. Kim olduğu sadece efsanelerde geçiyor. Efsanelere göre Hz İbrahim'in soyundan gelmiş. Diğer bir efsaneye göre Davud peygambere kadılık yapmıştır.
 3. Fatma
  Administrator
  Bitkisel ürün denince akla ilk gelen lokman hekimdir. Bitkiler hakkında en çok araştırma yapan bilim adamıdır. Halen kitapları bir çok kişiye yardımcı oluyor.
+ Yorum Gönder