+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Balkabağının Yararları Şifalı Bitkiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. ReLaX
  Devamlı Üye

  Balkabağının Yararları Şifalı Bitkiler
  Bal kabağı ve faydaları?

  Lütfen hemen bana bal kabağı hakkında ve faydaları ile ilgili bilgi verir misiniz?


  Balkabağı.gif

  Kabakta C vitamini, şeker, nişasta, albümin, salisilik asit peponin ve uçucu yağlar bulunur.

  Nelere iyi gelir?

  Her iki türün kurutulmuş tohumları tedavide kullanılır. Tohumlarında sâbit yağ ve peporesin vardır. Tohumları (çekirdekleri) tenya ve kurt düşürücü olarak bilhassa çocuklarda kullanılmaktadır. Tohumlar dış kabuklarından ayrılarak dövülür, sekerle karıştırılarak verilebilir. Ortalama doz çocuklarda 40 gr büyüklerde takriben 100 gramdır. Kabak çok besleyici özelliktedir C ve B1 vitamini içerir. Pişirilen etli kısmı yiyecekten başka çıban ve şiş yerlere lapa olarak uygulanır.  Sivilcesiz Beyaz Ciltler

  Ergenlik sivilcelerinde bal kabağı yenilirse faydası görülür. Kan yapıcı özelliği de olan kabak düzenli tüketilirse aynı zamanda cildi beyazlatır ve yumuşatır.  Öksürüğü Söktürmek İçin

  Kabağı bir miktar sütle haşlayın, sonra bir miktar şeker ilave edip sıcak sıcak için. Bu karışım göğsü yumuşatıp öksürüğü söktürecektir.  Kabak Çekirdeğine Ne Dersiniz?

  Kabak çekirdeğini seviyorsanız bu çekirdeğin yalnızca vakit geçirmek için tüketilen bir kuru yemiş olmadığını bilmeniz gerekir.

  Kabak çekirdeği böbrek zayıflığını, böbrek , mesane iltihaplarını, idrar yollarında oluşan yanmayı ve idrardan kan gelmesini önler. Ayrıca bağırsak kurtlarını düşürür. Ancak sürekli tüketilirse bir zaman sonra şişmanlığa sebebiyet verebilir.  Kabızlıkta

  Kabak yemekleri hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı giderir.  Sinirlere

  Kabak suyundan şerbet yapıp içirseniz nezleden ileri gelen baş ağrısını, vesveseyi geçirir, sinirleri yumuşatır. Ayrıca vücuttaki fazla suların atılmasını sağladığını da unutmayın.  Balkabağı Bronzlaştırıyor

  Doğal Tıp Derneği Başkanı Dr. Ender Saraç, yaz sıcaklarında doğrudan güneşe çıkanların
  koruyucu faktörlü krem kullanmalarının şart olduğunu, ancak doğal ürünler kullanılarak
  daha ucuza bronzlaşılabileceğini bildirdi.
  Balkabağı, kayısı, havuç, turuncu dolmabiberden bolca yemek, A vitamini açısından
  cildin iyi bronzlaşmasına yarıyor.


  Balkabağı Yaraların İyileşme Sürecini Hızlandırıyor

  Balkabağı tohumları (çekirdekleri) konsantre çinko taşır. Bu özellikleri sayesinde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılırlar. Bundan başka balkabağı tohumları kalsiyum ve fosfor gibi demir açısından da oldukça zengindirler. Aynı zamanda E vitamini ve temel yağlı asitleri içermektedir. Tohumlarında B vitaminlerinin karışımı bulunmaktadır bunların arasında niasin en zengin olanıdır.

  Çinko bakımından zengin olan balkabağı dahili ve harici yaraların iyileşme süresini hızlandırıyor, tırnaklar üzerindeki beyaz noktaları yok ediyor. Prostatı hastalığını engelliyor. Zihinsel rahatsızlıkların tedavisine yardımcı oluyor.  Kullanım alanları ve biçimleri:

  Kabak çekirdeği öncelikle, prostat büyümesinden kaynaklanan idrar zorluğuna karşı kullanılır. Tabi ki, yalnızca kabak çekirdeği yenerek prostatın tedavi edilebileceğini düşünmek çok yanlış olur. Bu tedavi yöntemini yalnızca, uygulanmakta olan tıbbi tedaviyi destekleyici olarak görmek gerekir. Ama kabak çekirdeğinin bu destek görevini başarılı bir biçimde yapabileceğine inanılmalıdır. Ayrıca, prostatın büyümemesi için alınabilecek önlemlerin başlıcalarından birinin kabak çekirdeği yemekten ibaret olduğunun bilinmesinde çok büyük yarar vardır. Dünyanın her yerindeki, konunun uzmanı pek çok ünlü tıp otoritesi, kabak çekirdeği tedavisini desteklemekte ve önermektedir. Günde 1-2 avuç çekirdek yeterlidir. Bu konu ile ilgili, kabak çekirdeği katkılı ilaçlar pek çok ülkede kullanımdadır.

  Kabak çekirdeği ayrıca, bağırsak kurtlarına ve şeritlerine karşı da başarıyla kullanılabilir. Bu tedavi, 4-5 günlük bir kür olarak uygulandığında, sonuç genellikle kesindir. Günde bir kere, dış kabuğu ayıklanmış ve ezilmiş 30-40 gr çekirdek içi, sütle karıştırılarak yenir. Sürenin sonunda, bağırsakların hızla boşaltılmasını sağlamak için güçlü bir müshil, örneğin 1-2 kaşık hintyağı içmek gerekir. Bu dozaj çocuklarda azaltılmalıdır. Kabak çekirdeği, kurtları ve şeritleri öldürmez, ama hareketsiz hale getirir. İşte bu durumdan yararlanılarak, parazitler hızla dışarı atılabilir. Zararlı yanı olmayan bir yöntemdir.

  Kabak meyvesi ile hazırlanan komposto ve marmelâtlar, duyarlı böbrekleri büyük ölçüde rahatlatabilir. Kabak kompostosu, hamilelikte sıkça görülen mide bulantılarını azaltır veya durdurur.

  Kabak çekirdeği çayının kan şekerini düşürücü etkisinden söz edilir hep. Bu iddianın gerçekliği henüz kanıtlanabilmiş değildir, ama herhalde denenebilir.  Yan etkiler:

  Kabak meyvesinin ve çekirdeğinin bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.
 2. Zarafet
  Üye

  Balkabağı alzheimer gibi beyin hastalıklarını önleyici özelliğe sahiptir. Balkabağının mevsimi olan kış aylarında bol bol tüketin. İbni sinanın kitabında balkabağının şifaları hakkında bol bol bahsetmiştir.
 3. Fatma
  Administrator
  Bal kabağı toprakta yetişen bir meyvedir. İçinde bolca a vitamini ve protein var. Bal kabağı yemek olarak veya tatlı olarak genelikle tüketilir. Türkiye de en güzel bal kabağı hatay da yetişir.
+ Yorum Gönder


balkabağının yararları,  balkabağı yararları