+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Nelson Mandela - Kimdir Kısaca Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ahmet @ Arif
  Devamlı Üye

  Nelson Mandela - Kimdir Kısaca Hayatı
  Nelson Mandela - Kimdir Kısaca Hayatı


  Nelson Rolihlahla Mandela (doğum 18 Temmuz, 1918 Umtata'da, Transkei), Güney Afrika'nın seçimle başa gelen ilk devlet başkanıdır.

  obit_frame_nelson_mandela_1918_2013_16x9_992.jpg

  Ailesi Zosa (Xhosa) dilini konuşan Tembu kabilesindendir. Babası bu kabilenin şefi Henry Mandela'dır.

  Mandela; lise tahsilinden sonra Fort Hare Üniversity College'ya girdi. Burada okurken siyasi olaylara karıştı. Bir öğrenci boykotuna karıştığı ve organize ettiği gerekçesiyle okuldan uzaklaştırıldı. Transkei'den ayrılarak, Transvaal'a gitti. Burada bir süre madenlerde polis memurluğu görevinde bulundu. Bu sırada yarıda bıraktığı üniversite tahsiline mektupla öğretim yoluyla devam etti. 1942'de Witwaterstrand Üniversitesinin hukuk bölümünü bitirerek avukatlık yapmaya başladı. Ülkenin ilk siyah avukatı ünvanını aldı. Irk ayrımına karşı yerli halkın kurduğu Afrika Milli Kongresine (ANC) katıldı (1944). Çok kısa zamanda kongrenin Gençlik Birliğine başkan seçildi. Siyahların kurtuluş hareketinin önderlerinden birisi durumuna geldi (1948). Bu arada ırkçılığa karşı silahlı mücadeleyi üstlenen ve kongrenin askeri kanadı özelliğindeki Umkonto ve Sizwe'yi (Milli Mızrağı) de kurarak onun da başkanı oldu (1961).

  Ocak 1962'de kendisine destek aramak için yurt dışına çıktı. İngiltere ve Afrika ülkelerini dolaştı. Afrika ülkeleri ile sosyalist ülkelerden silah ve para yardımı temin etti. Ülkeye dönüşünde arkadaşlarıyla birlikte, izinsiz yurtdışına çıkmak, halkı kışkırtmak, sabotajlar ve suikastlar düzenlemek iddialarıyla yargılandı. Halkın, tamamının temsil edilmediği ve beyazların temsil edildiği parlamentonun çıkardığı kanunlara uymak zorunda olmadığını savundu. Beyaz yönetim tarafından ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Bu davranışıyla ırk ayrımına karşı mücadele eden Afrikalı siyahların simge ve sembolü oldu.

  Nelson Mandela, dünyanın en ünlü mahkumu olarak anılır. Güney Afrika'da 27 yıl hapiste kaldıktan sonra 1980'li yıllarda, ırkçılığa karşı mücadelenin bütün dünyada yoğunlaşması üzerine adı duyuldu. 1990 yılında devlet başkanı De Klerk tarafından şartsız olarak serbest bırakıldı. Serbest bırakıldığı zaman 71 yaşındaydı. Serbest bırakılmasına Güney Afrika siyahlarının yanında birçok beyaz da sevindi. Mandela'nın; Mücadele benim hayatımdır. Hayatımın sonuna kadar siyahların bağımsızlığı için mücadele edeceğim. demesi, halk arasında onu bayraklaştırdı.

  1990'da hapisten çıkınca Demokratik bir Güney Afrika kurulması için çalışmıştır ve kurmuştur. Afrikalılar, Mandela olmadan bunun gerçekleşemeyeceğine inanır. Bugün Mandela, bir özgürlük savaşçısı olarak kabul edilmektedir. 40 yıl içinde 100'den fazla ödül almıştır. Modern politikacılar içinde en takdir edilenleden biridir.

  Mandela'ya 1979'da Nehrü Ödülü, 1981'de Bruno Kreisky İnsan Hakları Ödülü, 1983'te UNESCO'nun Simon Bolivar Ödülü verildi. Ancak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından kendisine verilmesi kararlaştırılan 1992 yılı Atatürk Barış Ödülü'nü once kabul etmis. Fakat 60li yillardan beri avukatligini yapan Yunanli avukatin mudahalesiyle almayı kabul etmemiştir. Daha sonra yapilan yanlisligi anlayip almak istemis fakat bu sefer de Turk hukumeti tarafindan kabul edilmemistir. 1993'de De Klerk ile beraber Nobel Barış Ödülü verildi.

  Güney Afrika'da, kendi kabilesindeki büyüklerin kendisine taktıkları Madiba lakabıyla tanınır.
 2. Hiranur
  Devamlı Üye

  Nelson Mandela Resimleri


  Nelson Mandela Görselleri
  nelsonmandela1w.jpgnelsonmandela3.jpgnelsonmandela4.jpgnelsonmandela5.jpgnelsonmandela6.jpgnelsonmandela22.jpg

 3. Feyruşah
  Devamlı Üye
  Demokratik bir sosyalist olan Mandela 27 yıllık cezaevi cezasının bir bölümünü Robben adasın da diğerini de Pollsmoor Hapishanesinde geçirmiştir. Mandela, anti-sömürgeci ve anti-apartheid görüşü ile uluslararası beğeni topladı ve Nobel Barış Ödülünü almış üstelik Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı Özgürlük Madalyası ve Lenin nişanı da dahil olmak üzere 250'nin üzerinde ödül almıştır
+ Yorum Gönder


nelson mandela kısaca hayatı,  nelson mandela kimdir kısaca