+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Erdal İnönü Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Erdal İnönü Biyografisi
  Erdal İnönü kimdir kısa hayatı


  1926 yılında Ankarada doğdu.1947 yılında Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümünü bitirdikten sonra Amerikada doktora yaptı.1956da doçent, 1961de profesör oldu.Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi ve Boğaziçi Üniversitesinde öğretim üyeliği, 12 mart 1971 öncesi teröreylemlerinin önemli bir odağı olan ODTÜde rektörlük yaptı. Sohtorik ailesinden Sevinç Hanımla evli olan Erdal İnönü ingilizce ve fransızca biliyor.

  1983 yılında SODEP Genel Başkanı olarak siyasete giren İnönü, 1985 yılında SHP Genel Başkanı seçildi.1991de Süleyman Demirel başbakanlığında kurulan DYP-SHP hükümetinde Başbakan Yardımcılığı yapan Erdal İnönü, bilahare aktif siyasetten ayrılarak SHP ve sonra CHPnin Onursal Başkanlık sıfatını taşıyordu.

  Deniz Baykalın CHPnin eski çizgisini tasfiye kararı üzerine bir kısım arkadaşıyla birlikte CHPden istifa etti.


  Erdal inonu.jpg

  ESERLERİ

  Anılar ve Düşünceler III.Cilt
  Erdal İnönü
  Doğar Kitapçılık

  ".Bugün Türkiye'deki üniversitlerde bilimsel özerklik yoktur. Anayasa'nın kabul etmedeği idarî özerklikten söz etmiyoruz. Anayasa'nın istediği bilimsel özerklik yoktur. YÖK yetkilileri bu konuda sürekli yanlış bilgi vermektedirler. İnsanlığın yüzyıllar boyunca süren arayışı ile bilimsel çalışmanın ne olduğunu bilenler Türkiye'de vardır. YÖK yetkililerinin bütün oyun ve engellemelerine rağmen Türk üniversitelerinde özerkliğin gerçekleştirilmesi için çalışmaya devam edeceğiz"
  28 Aralık 1984'teki demecinden
  "SODEP, siyasal tarihimize, Türkiye'de 1980-1983 ara döneminden sonra demokrasinin yeniden kuruluşunda önderlik etmiş ve sosyal demokrasinin yolunu açmış bir parti olarak geçecektir. Hepimiz SODEP'te görev yapmış olmanın onurunu daima taşıyacağız"
  3 Kasım 1985'teki kurultay konuşmasından

  Yayın Yılı: 2001; 501 sayfa; İTHAL; 14x23 cm; KARTON KAPAK; ISBN:9756612029; Dili:TÜRKÇE


  HAKKINDA YAZILANLAR

  2. İnönü Hikayeleri
  Ümit Aslanbay
  Bilgi Yayınevi / Yeni Mizah Dizisi


  GÜNDEM GÜNDEM GÜNDEM

  İnönü Başarı Şansını Ölçtü
  Şamil TAYYAR
  Sabah 15 Mayıs 2001

  Solda yeni parti için hazırlık yaptığı konuşulan Erdal İnönü, bazı kamuoyu araştırma şirketi yöneticileriyle görüşerek siyasetteki olası başarı şansını ölçtü.
  Yeni parti liderliği için yoğun baskı altında kaldığını belirten İnönü, son kamuoyu yoklamalarını gözden geçirdi. İnönü, kamuoyu araştırma şirketleriyle görüşerek iki soruya yanıt aradı: 1. Yeni parti kurarsam başarı şansı nedir? 2. Bensiz yeni partinin başarı şansı nedir?
  Bu sorulara araştırma şirketlerinin, yanıtları işe şu temel noktalarda toplanıyor:
  * Solda Kemal Derviş ve Erdal İnönü ismi öne çıkıyor. Şimdilik Derviş'in popülaritesi daha yüksek ancak zaman içinde yıpranabilir.
  * İnönü olmadan etrafındaki arkadaşlarının kuracağı yeni partinin pek şansı olmaz.
  * İnönü'nün Derviş'i yakalayabilmesi için merkez solda daha kavrayıcı bir yapı oluşturması gerekiyor.
  * ABD, önümüzdeki dönemde de sol bir ismi Başbakan olarak görmek istiyor. Çünkü gelir grupları arasındaki uçurumun toplumda yarattığı tahribatı sol partiler giderebilir.

 2. Esma
  Devamlı Üye

  Türkiye başkan vekillerinden biri olan Erdal İnönü Türkiye Cumhuriyeti'nin ikinci cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün oğlu olmaktadır. Türk bilim ve siyasetçilerinden biri olan Erdal İnönü'nün yerine Tansu çiller gelmiştir.
+ Yorum Gönder