+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Namık Kemal Yolga Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Namık Kemal Yolga Biyografisi
  Namık Kemal Yolga kısa yaşamı


  (d.1914 – ö. 21 Aralık 2001)

  Türk diplomat. 2. Dünya Savaşı sırasında ParisNazi kampına alınmalarını önlemiştir. Bu şekilde çok sayıda yahudinin hayatını kurtaran Yolga, bu davranışı ile Türk Schindler'i olarak bilinir. Büyükelçiliği'nde görevli bulunduğu sırada, çok sayıda yahudiye Türkiye pasaportu vererek Namık Kemal Yolga, 1940 yılında Dışişleri Bakanlığı tarafından ilk yurtdışı görevi olarak Paris'e gönderildi. İki ay sonra Nazi ordusu Fransa'yı işgal etti ve bu ülkedeki yahudileri Paris yakınlarındaki toplama kamplarına göndermeye başladı. Bu sırada Yolga, pek çok yahudiye Türk vatandaşlığı verilmesini sağladı. Bu şekilde bu kişilerin evlerinden atılmalarını, sonrasında ise toplama kamplarına götürülmelerini önledi. Ayrıca pasaport verilen bu yahudilerden tutuklanları, Nazi ordusundan kurtararak, kendi arabası ile güvenli bir eve götürdü.Namık Kemal Yolga, Dışişleri Bakanlığı'na bağlı büyükelçi olarak; Roma, Paris, Karakas, Tahran ve Moskova'da görev yapmıştır.
  Namik_Kemal_Yolga.jpg
  Namık Kemal Yolga, 1998 yılında "500. Yıl Vakfı" tarafından onurlandırılmıştır. Ayrıca Selâhattin Ülkümen ve Necdet Kent ile birlikte Dışişleri Bakanlığı tarafından üstün hizmet plaketine layık görülmüştür. İsrail tarafından da Yolga'ya özel bir madalya verilmiştir.

 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Namık Kemal Yolga 1914 yılında doğdu.

  1940 yılında Dışişleri Bakanlığı tarafından Paris'e gönderildi. İki ay sonra Nazi ordusu Fransa'yı işgal etti ve bu ülkedeki yahudileri Paris yakınlarındaki toplama kamplarına göndermeye başladı. Bu sırada Yolga, pek çok yahudiye Türk vatandaşlığı verilmesini sağladı. Bu şekilde bu kişilerin evlerinden atılmalarını, sonrasında ise toplama kamplarına götürülmelerini önledi.

  Yolga, Dışişleri Bakanlığı'na bağlı büyükelçi olarak; Roma, Paris, Karakas, Tahran ve Moskova'da görev yaptı.

  1998 yılında "500. Yıl Vakfı" tarafından onurlandırıldı. Ayrıca Selahattin Ülkümen ve Necdet Kent ile birlikte Dışişleri Bakanlığı tarafından üstün hizmet plaketine layık görüldü. İsrail tarafından da Yolga'ya özel bir madalya verildi.

  Namık Kemal Yolga 21 Aralık 2001 tarihinde vefat etti.
+ Yorum Gönder