+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Fatin Rüştü Zorlu Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Fatin Rüştü Zorlu Biyografisi
  Fatin Rüştü Zorlu (Fatin Rüştü Zorlu Kimdir
  fatinrustuzorlu.jpg

  Türk Devlet adamı, Dışişleri Eski Bakanı.
  (İstanbul, 20 Nisan1910 – İmralı Adası, 16 Eylül1961). Aslen Artvin ili Yusufeli ilçesine bağlı Esenyaka (eski adı Zor) köyündendir. Annesi ve Babası Zor köylü Tuvalogiller sülalesindendir. Soyadının kaynağı köyünün adıdır. İstanbul’da doğdu. Demokrat Parti (DP) iktidarı (1950-1960) döneminde Başbakan Yardımcılığı, Devlet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yaptı, 27 Mayıs Hareketi’ni gerçekleştiren Milli Birlik Komitesi’nin (MBK) kurduğu Yüksek Adalet Divanı’nca yargılanarak idam edildi.
  Galatasaray Lisesi’ni, Paris Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’ni ve Cenevre Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.1933 yılında dönemin Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras'ın kızı Emel Hanım'la evlendi ve1936 yılında kızı Sevin doğdu.1936 Montrö konferansına katıldı.Paris ve Kuybişef maslahatgüzarlığı,merkez şifre müdürlüğü yaptı. 1932’den başlayarak Dışişleri Bakanlığı’na bağlı çeşitli görevlerde bulunduktan sonra 1951’de Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri oldu. 1952’de Büyükelçiliğe yükselerek Kuzey Atlantik Antlaşması Teşkilatı’nda (NATO) Türkiye daimi temsilciliğine getirildi. 1959 yılında Adnan Menderes'le beraber,Bilderberg toplantısına katıldı.
  Siyasal yaşama atıldığı 1954’te, ardından 1957’de DP’den Çanakkale Milletvekili seçildi. Adnan Menderes Hükümetlerinde Başbakan Yardımcılığı, (Mayıs 1954 - Kasım 1955), Devlet Bakanlığı (Temmuz 1957 – Kasım 1957) ve Dışişleri Bakanlığında (Kasım 1957 – Mayıs 1960) bulundu. Dışişlerinde güttüğü politika NATO’ya bağlılığa dayanmakla birlikte, Amerika’dan azami ölçüde yardım sağlamaya ve Kıbrıs1960) sonra öteki hükümet üyeleri ve DP yöneticileriyle birlikte tutuklanarak Yüksek Adalet Divanı’nca Yassıada’da yargılandı. Yargılama sonunda 14 sanıkla birlikte ölüm cezasına çarptırıldı. Cezası, Adnan Menderes ve Hasan Polatkan’ınki ile birlikte, askeri müdahaleyi gerçekleştiren MBK tarafından onaylandı. 16 Eylül 1961’de asılarak idam edildi. Cenazesi, ölümlerinden 29 yıl sonra, 17 Eylül1990’da İmralı Adasındaki mezarından alınarak İstanbul’da yaptırılan Anıtmezar'a nakledildi. sorununda olduğu gibi Türkiye’nin ulusal çıkarlarının savunulmasına yönelikti. 27 Mayıs Hareketi’nden (
 2. Zahra
  Üye

  Türk Siyasetçi ve Bürokrat olan Fatin Rüştü, Siyasi yaşamına Demokrat Partisine girerek başlamıştır. Başbakan yardımcılığı ve Devlet Bakanlığı gibi görevlerde bulunmuştur. 27 Mayıs Darbesinde gözaltına alınmış ve Yassıada da yargılandıktan sonra İdama mahkum edilmiştir.
+ Yorum Gönder