+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Celalettin Germiyanoğlu Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Celalettin Germiyanoğlu Biyografisi

  Celalettin Germiyanoğlu yaşamı hakkında bilgi

  Celalettin Germiyanoğlu bugünkü İETT'nin kurucularından olan, İstanbul lulara uzun yıllar hizmet vermiş bir bürokrattır. Kurumda önce Zat İşleri Müdürü, daha sonra da Genel Müdür Muavinliği yapmıştır. Siyasete karışmamış olması nedeniyle İETT Genel Müdürlüğü'ne hiçbirzaman getirilmemiş olmakla birlikte, 1923'den 1950'li yıllara uzanan 30 yılı aşkın hizmet süresi boyunca bir uzman teknokrat olarak kabul edilmiş, önemli görevler almıştır

  Celaleddin Germiyanoğlu, 20 Eylül 1889 (1305) tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Babası, Atatürk'ün Harbiye yıllarında Mektep Nazırlığı yapmış (ve saray adamı ve 2. Abdülhamit'in korkunç bir hafiyesi olarak bilinen) Zülüflü İsmail Paşa, annesi Fatma İsmet Hanım’dır. Sonradan aldıkları soyadından da anlaşılabileceği gibi Germiyanoğulları soyundandırlar. Celalettin Germiyanoğlu İstanbul Harbiye Mektebi’nden ve Erkan-ı Harbiye (Kurmay) Mektebi’nden mezun olmuş, Fransızca ve Almanca öğrenmiştir. Muhtelif kıta komutanlıklarında, Erkan-ı Harbiye hizmetlerinde, Erkan-ı Harbiye Mektebi Müdür Muavinliği ve muallimliklerinde, Çanakkale’de ve Kurtuluş Savaşı’nda vekaleten 2. ve 6., asaleten 13. ve 17. fırkalar erkan-ı harb reisliklerinde bulunmuştur. Celaleddin Germiyanoğlu daha sonra önyüzbaşı görevinden istifa ederek, ordudan ayrılmıştır. Ancak, İETT'deki görevinin yanında, 1939 Temmuz'una kadar Harp Akademisi’nde bir sene fahri olarak, dört sene de ücretle, Tank ve Motorize Birlikler ve Hava Tabiyeleri mütehassıs mualiminin muavinliğinde çalışmıştır. Akademi’deki Alman mütehassıslar, hükümetlerinden aldıkları emir üzerine kontratlarını feshetmiş bulunduklarından bu o dönemde son derece önemli bir görev haline gelmiştir. Nitekim dönemin Harp Akademisi Komutanı Korg. Fuat Erden 1939 yılında Celal Germiyanoğlu’na bir teşekkür belgesi vermiştir. Harp Tarihi, Sunufu Muhtelife Tabiyesi, Tank ve Motörlü Birlikler ve Hava Tabiyesi hakkında telif ve tercüme eserleri vardır.

  Celalettin Germiyanoğlu, 8 Aralık 1923 tarihinde İstanbul Elektrik, Tramvay ve Tünel Şirketleri Memurin Müdürlüğüne tayin edilmiştir. Önce yabancıların elinde olan Tramvay Şirketi’nin Milli İdareye intikalinde görev almıştır. Tramvay İdaresi’nin İstanbul Belediyesi'ne intikali üzerine de İdari Müdür Muavinliğine getirilmiş, kısa bir süre sonra da Genel Müdür Yardımcısı olarak kariyerini bu sıfatla sürdürmüştür.

  1949 Temmuz'unda altmış yaşını ve dolayısıyla yaş haddini dolduran Celaleddin Germiyanoğlu’nun görev süresinin uzatılması, zamanın Vali ve Belediye Reisi Muavini Necati Çiller (Tansu Çiller’in babası) (İstanbul'da vilayet ve belediye 1957 yılında ayrılmıştır) tarafından teklif edilerek onaylanmıştır. Germiyanoğlu, 1954 yılına kadar bu müsaade ile İETT’de çalışmaya devam etmiştir. Bundan sonra da, Vali ve Belediye Başkanı Ord. Prof. Dr. Fahreddin Kerim Gökay, Germiyanoğlu’nun görevini bir kez daha uzatmıştır. Kurum, Germiyanoğlu’nun bilgi ve tecrübesinden yararlanmak istemektedir. Germiyanoğlu bir süre sonra kendi isteğiyle emekli olur ve otuz yıldan fazla birlikte çalıştığı mesai arkadaşlarına bir tamimle veda etmiştir.

  Celaleddin Germiyanoğlu İETT kariyeri sırasında yurtdışında önemli ve ilginç görevler almıştır. Bunlardan en önemlisi 2. Dünya Savaşı sırasında Amerika’ya ısmarlanan yirmi üç otobüsten dokuzunun yanlışlıkla Mısır’a gitmesi üzerine gönderildiği Mısır görevidir. Ismarlanan otobüslerden bir kısmı İskenderiye’de karaya çıkarılmış, ancak hava saldırıları nedeniyle otobüsleri taşıyan vapur başka bir rota çizmek zorunda kalmıştır. Bu arada karaya çıkarılan araçlar ve parçalar muhtelif yerlere dağılmıştır. Bunları toplamak için Celaleddin Germiyanoğlu görevlendirilir. Bunun için İETT yönetimi tarafından kendisine diplomatik pasaport temin edilir. Celaleddin Germiyanoğlu Mısır görevi için tercih edilmesinin gerekçelerinden biri de ikiz kardeşi Ali Haydar Germiyanoğlu'nun Sultan Vahdettin’in kızı Prenses Ulviye Hanım'ın ikinci kocası olması ve Mısır'da bulunmasıdır. İkiz kardeşi Kurmay Binbaşı iken Prenses Ulviye Hanım ile (Refet Bele'nin şahitliğinde) evlenmiş ve evlilik sonrasında askeri kariyerden ayrılmıştır, çocukları olmamış, ancak Prenses Ulviye Hanım'ın son Osmanlı Sadrazamı Kırımlı Ahmet Tevfik Paşa'nın oğlu İsmail Hakkı Okday ile yaptığı ilk evliliğinden olan Suade Hümeyra Hanım (Hümeyra Sultan (Özbaş)) isimli kızları yanlarında kalmıştır. İsmail Hakkı Okday ise Ulviye Hanım'dan sonra Bülent Ecevit'in annesi Nazlı Ecevit'in teyzesi Ferhande Hanım ile evlenmiştir.)

  Celalettin Germiyanoğlu'nun eşi Meymenet Hanım’dan Nuyan adlı bir kızı ve İsmail adlı bir oğlu doğmuştur. Kızı Nuyan Hanım'ın armatör Nazım Kalkavan ile evliliğinden 1962 yılında doğan kızı olan, sosyetenin tanınmış isimlerinden, manken Billur Kalkavan'ın dedesidir.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Celalettin Germiyanoğluyla alakalı çok kısa bilgi
  Celalettin Germiyanoğlu (d. 1889, İstanbul), İETT'nin kurucularından olan, İstanbullulara uzun yıllar hizmet vermiş bir bürokrattır.

  Kurumda önce Zat İşleri Müdürü, daha sonra da Genel Müdür Muavinliği yaptı. 1923'den 1950'li yıllara uzanan 30 yılı aşkın hizmet süresi boyunca bir uzman teknokrat olarak kabul edilmiş, önemli görevler almıştır.
+ Yorum Gönder