+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Vehbi Koç Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Vehbi Koç Biyografisi
  Vehbi Koç Kimdir


  Vehbi Koç, 1901 yılında Ankara’da Çoraklık semtindeki yazlık evde doğdu, 10 yaşında mahalle mektebine başladı. Hacı Bayram Camii’nin yanındaki "Topal Hoca’nın Mektebi"nde ilk dersini aldı. Mahalle Mektebi’nden sonra yine Hacı Bayram Camii’nin yanında kiralık bir evde ders görülen ilkokula başladı. Bu okulu birincilikle bitirdi. Daha sonra, bugün Tıp Fakültesi (İhtisas Hastanesi)’nin bulunduğu yerde olan "Taş Mektep" denilen Ankara İdadi’sine (lise) gitti. Ancak idadi hayatı uzun sürmedi.

  Harp Akademileri'nde yedek subaylık hizmetini tamamladıktan sonra 1958 yılında Otokoç şirketinde görev alarak Koç Topluluğu’nda çalışmaya başladı. 1960'ta Koç Topluluğu'nun Ankara'daki temsilci şirketi Koç Ticaret'e geçti. 1964'te, daha bir yıl önce kurulan Koç Holding'in Ankara'dan İstanbul'a taşınmasıyla, Rahmi Koç da Genel Koordinatör sıfatıyla holdingin başına geçti ve İstanbul'a taşındı.

  Rahmi Koç, 1970 yılında yedi kişilik İcra Komitesi’nin Başkanı oldu ve 1975 yılında İdare Meclisi Başkan Yardımcılığı'na başlamasının ardından, 1980 yılında da dört kişilik üst düzey idarecilerden kurulu, Koç Holding İdare Komitesi Başkanı oldu.

  Babası Vehbi Koç’un 1984 yılında İdare Meclisi Başkanlığı’nı kendisine devretmesinin ardından Rahmi Koç, 30 Mart 1984’te Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. Kendisi de daha önce babasının yaptığı gibi Koç Holding Şeref Başkanlığı’nı üstlendi. 4 Nisan 2003'te görevinden emekli oldu ve yerini en büyük oğlu Mustafa Koç'a bıraktı. Üç oğlu vardır: Mustafa Vehbi Koç (d. 1960), Ömer Mehmet Koç (d. 1962) ve Ali Yıldırım Koç (d. 1967).

  Rahmi Koç daha önce babasının da yaptığı gibi emekli olduktan sonra Koç Holding Şeref Başkanlığı’nı üstlendi. 2. Zahra
  Üye

  Sanayici ve İşadamı olan Vehbi Koç Ankara Doğumludur. Maddi durumu iyi olmayan bir ailede dünyada geldi ve mahalle mektebinde okuduktan sonra babası ona Mahalede Bakkal açtı. Ticarete peynir zeytin satarak başlamış ancak işini iyi yaptığı için işlerini ilerletmiştir. Kısa bir zaman içinde Türkiyenin en zengin İşadamlarından biri olmuştur.
+ Yorum Gönder


vehbi koç