+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Devlet Bahçeli - Biyografisi kısaca Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Devlet Bahçeli - Biyografisi kısaca Hayatı
  Devlet Bahçeli

  forumacildevletbahceli.jpg

  1948 yılında Osmaniye’de doğdu. Yörede Fettahoğulları olarak bilinen geniş bir aileye üye olan Bahçeli, ilk öğrenimini Osmaniye’de, orta öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisinde yaptı.


  Dr. Bahçeli, 1967 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde öğrenci iken Ülkü Ocağı Kurucusu ve yöneticisi olarak görev aldı. 1970-1971 yıllarında Türkiye Milli Talebe Federasyonu Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu. Bahçeli , bir yandan aktif olarak siyasi faaliyetleri yürütürken, diğer yandan da akademik çalışmalarını devam ettirdi.


  1972 yılından itibaren Ankara İktisadi ve Ticari İlimler akademisi ve bağlı Yüksek Okullarda İktisat Bölümü asistanı olarak görev aldı. Yine 1970’li yıllarda Ülkücü Maliyeciler ve İktisatçılar Derneği nin kurucularından, Üniversite Akademi ve Yüksekokullar Asistanları Derneğinin (ÜMİD-BİR) kurucularından, Üniversite Akademi ve Yüksekokullar Asistanları Derneğinin (ÜNAY) Kurucularından ve genel başkanlarındandır. Devlet Bahçeli, Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İktisat Doktorası yaptı ve aynı üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Politikasında Ana Bilim Dalı’nda 1987 yılına kadar öğretim üyeliği görevini sürdürdü. Dr. Bahçeli yine bu süre içerisinde Türkiye ve Dünya Ekonomisi, Türk Tarihi ve Dış Politika konularıyla ilgilendi ve bu alanlarda çalışmalar yaptı.

  17 Nisan 1987 tarihinde üniversitesindeki öğretim üyeliği görevinden istifa eden Bahçeli, 19 Nisan 1987 tarihinde yapılan MÇP Büyük Kurultay’ında parti yönetimine seçildi ve Genel Sekreterlik görevine getirildi.


  MÇP ve MHP’nin yönetim kadrolarındaki görevi uzun yıllardır sürdüren Bahçeli, çeşitli zamanlarda Genel Sekreterlik, Genel Başkan Yardımcılığı, Merkez Yürütme Kurulu Üyeliği, Merkez Karar Kurulu Üyeliği, Genel Başkan Baş-Danışmanlığı görevlerinde bulundu ve 6.Temmuz.1997 tarihinde yapılan MHP 5. Olağanüstü Kongre sonrasında Genel Başkanı görevini üstlendi. 1999'da yapılan genel seçimlerde MHP'nin ikinci parti çıkması üzerine DSP ve ANAP ile koalisyon hükümetinde başbakan yardımcılığına geldi.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Devlet Bahçeli, Türk Ekonomist ve Siyasetçi olmasının yanı sıra Ülke ocaklarının kurucusu ve Şimdinin MHP genel başkanıdır. ANAP genel Sekreterliğide yapmış ancak Meclise MHP ile girmiştir. Hala MHP Genel Başkanlığı yapmakta ve aşırı milliyetçiliği ile tanınmaktadır.
+ Yorum Gönder