+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Hürrem Sultan - Biyografisi kısaca Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Hürrem Sultan - Biyografisi kısaca Hayatı
  Hürrem Sultan


  hurremsultan.jpg

  Hürrem Sultan, 1506 yılında doğdu. Kanuni Sultan Süleyman'ın eşi ve Osmanlı tarihinde önemli roller oynamış bir haseki sultandır. Aslen Rus olan Hürrem Sultan'ın asıl adı Roxelanne'dır. Güzelliği nedeniyle küçük yaşta Kırım hanı tarafından Osmanlı sarayına sunulan Hürrem Sultan, sarayda özel bir eğitim gördü. Dişiliği, zekası ve becerisi ile padişahın dikkatini çekmeyi bildi. Harem kadınları ve saray ileri gelenleri arasında kendine yer edindi.

  Kanuni'nin aşırı güven ve sevgisini kazanarak onun nikahlı eşi olduktan sonra belli bir plan dahilinde çalıştı, el altından çeşitli entrikalar uygulayarak on altıncı yüzyıl Osmanlı tarihini olumsuz yönde etkiledi. Kanuni'nin, Gülbahar Hatun'dan olan veliahtı Sultan Mustafa'yı ortadan kaldırmak için çeşitli entrikalar ile önce Gülbahar Hatun'u, ardından kırk yaşındaki veliaht Mustafa'yı boğdurttu. Devlet yönetimine de hakim olan Hürrem Sultan, İran savaşını destekledi. Ruslar ve Lehlerle barış içinde yaşanılmasını sağladı. Tüm bunlara rağmen, oğullarından birinin tahta çıkışını göremeden elli iki yaşındayken öldü.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleymanın eşi ve II. Selimin annesidir. Osmanlı devletinin en güçlü Kadınlarından biridir. Hürrem Sultan Saray içinde çevirdiği entrikaları ve Devlet işlerine karışmasıyla çok tanınır.
+ Yorum Gönder


hürrem sultan,  hürrem sultan resmi,  hürrem sultan hayatı kısa,  hürrem sultan hayatı kısaca,  hürrem sultanın kısaca hayatı,  hürrem