+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Spencer Perceval Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Spencer Perceval Kimdir
  Spencer Perceval kimdir kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Spencer Perceval Hayatı İle İlgili Bilgi

  Spencer Perceval (d. 1 Kasım 1762 - ö. 11 Mayıs 1812), İngiliz hukukçu ve devlet adamı. Suikast sonucu yaşamını yitiren tek Birleşik Krallık başbakanıdır.

  2. Egmont kontunun oğluydu. Harrow Okulu'nda ve Cambridge'deki Trinity College'da eğitim gördü. 1786'da, hukuk eğitimi veren bir kuruluş olan Lincoln's Inn'in kararıyla baroya kabul edildi. 1796'da kralın danışmanı oldu. Aynı yıl Parlamento'ya girdi ve William Pitt ile ilişkileri sayesinde hızla yükseldi. 1801'de Henry Addington başkanlığında yeni bir hükümet kurulduğunda başsavcı yardımcılığına atandı. 1802'de başsavcı oldu ve bu görevi 1806'ya değin sürdürdü.

  aq28.jpg

  Mart 1807'de 3. Portland William Henry Cavendish başkanlığındaki hükümette maliye bakanlığına getirildi. 4 Ekim 1809'da Portland dükünün yerine başbakan oldu. Kendisinden önceki hükümetlerin yıkılmasına yol açan dinsel hoşgörü politikasını terk eden Perceval hükümete karşı kişisel bir şikayette bulunmak için kendisine başvuran ve yanıt alamayan John Bellingham adlı bir akıl hastası tarafından Avam Kamarası'nda vurularak öldürüldü

+ Yorum Gönder