+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Clement Attlee Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Clement Attlee Kimdir
  Clement Attlee kimdir kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Clement Attlee Hayatı Hakkında Bilgi

  Ne İngiliz İşçi Partisi lideri 20 yıldır siz Attlee'nin ve 1945-1951 İşçi Partisi hükümetinin üzerinde başkanlık. Bu 20. yüzyıl İngiltere'nin en önemli reform yönetimi oldu. Bu Ulusal Sağlık Servisi, İngiliz ekonomisinin Nationalised beşte biri, tanıtılan ve Hindistan'a bağımsızlık verdi.

  Attlee 2 Ocak 1883 tarihinde doğdu. Geleneksel O bir orta sınıf terbiye vardı, ve Oxford Üniversitesi gittikten sonra, bir avukat olarak kariyerine başladı. Ancak, o Londra'nın East End bir sosyal hizmet uzmanı olmak için bu terk edilmiş ve daha sonra İşçi Partisi'ne katıldı. O Birinci Dünya Savaşı içinde orduda görev yaptı.

  Bu Stafford Cripps ve Hugh Dalton gibi, yoksun: Attlee, onu Çalışma kültürü ve ahlakı bir bilgi benzer bir sosyal arka plan, renk diğerleri mi verdi İşçi Partisi, rütbesi ve dosya ile yükseldi. Attlee 1922 yılında Stepney için Parlamentosu üyesi oldu ve 1924 ve 1929-1931 MacDonald Hükümetler bir genç bakanı olarak görev yaptı. O Büyük ölçüde onun daha karizmatik Onların rakipleri kadar 1931 seçimlerinde sandalye kaybetmişti varsayılan olarak, 1935 yılında parti lideri oldu. Onun sessiz, mütevazi kişiliği çok onu hafife yol açtı. Onun yerine Arsalar önümüzdeki iki Yıllar boyunca normal bir olay, ama Attlee özgüven Herbert Morrison ya da Ernest Bevin entrikalarına tarafından tedirgin olmamak vardı.

  jo5t.jpg
  İkinci Dünya Savaşı sırasında, Attlee Churchill'in koalisyon hükümeti son derece başarılı bir başbakan yardımcısı oldu. Daha sonra 1945 yılında, Çalışma ezici bir seçim zaferi ile iktidara geldi zaman, sosyal vicdan ve sadık vatanseverlik onun kombinasyonu demokratik sosyalizm Çalışma deneyi kapsüllü. Bu Ulusal Sağlık Hizmet oluşturulması ve kömür madenciliği ve çelik endüstrisinin kamulaştırma yol açtı. Bu Morrison, Bevin ve Aneurin Bevan gibi: Attlee güçlü kişilikleri oluşan bir kabine görüşler Mutabakat, bir hakem did önde rolüyle gördü. O, Bevin'in Soğuk Savaş diplomasi desteklemede ve Hindistan bağımsızlık, o uzun yıllar desteklemiş olan bir neden hızlandırılmasında önemli bir rol oynamıştır.

  1951 genel seçimlerinde İşçi Partisi yenilgisinden sonra, Attlee etkinliği, Dramatik parti içinde hizip mücadele ile kırık otoritesini Reddedildi. 1955 yılında lider olarak istifa etti ve bir asalet kabul etti. 1967, 8 Ekim'de öldü.

+ Yorum Gönder


clement attlee biyogrfisi