+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Boyko Borisov Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Boyko Borisov Kimdir
  Boyko Borisov kimdir kısaca 2. Asel
  Bayan Üye

  Boyko Borisov Hakkında Bilgi

  Boyko Metodiev Borisov (Bulgarca: ) (d. 13 Haziran 1959, Bankya), 27 Temmuz 2009 - 13 Mart 2013 tarihleri arası Bulgaristan eski başbakanı, Sofya eski belediye başkanı.


  Boyko Borisov.jpg

  Sofya şehrine bağlı Bankya kasabasında dünyaya geldi. 1980'lerde içişleri bakanlığında farklı görevlerde bulundu. 1990'da devlet görevinden ayrıldıktan sonra bir özel güvenlik şirketi kurdu. 2005 parlamento seçimlerinde İstikrar ve İlerleme İçin Ulusal Hareket'ten aday oldu. Seçilmesine rağmen 2001'den beri içişleri bakanlığında bulunduğu makamı bırakmadı. Ancak aynı yıl yapılan Sofya belediye başkanlığı seçimlerinde aday olmak için bu görevden çekildi. Seçimler sonucunda Sofya belediye başkanlığına seçildi. Bu dönemde Bulgarlara hitaben Chicago’da yaptığı bir konuşmada, ülkesinde yaşayan Türkleri, “kötü insan malzemesi” olarak tanımladı.

  Aralık 2006'da Bulgaristan’ın Avrupa Gelişimi için Vatandaşları (GERB) partisini kurdu ve bu partinin gayriresmi lideri oldu. Haziran 2007’de Bulgaristan’ın ilk Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde en yüksek oyu alan parti, Şubat 2008’de Avrupa Halk Partisine katıldı. 5 Temmuz 2009'da yapılan parlamento seçimlerinde oyların yüzde 40'ını alarak iktidardaki Sosyalist Parti'ye yüzde 20 oy oranı fark attı. 27 Temmuz'da yapılan güvenoylamasında Borisov'un hükümeti 162 evet oyuna karşılık 77 hayır oyu ve bir çekimser oy ile kabul edildi.

  Borisov Şubat 2009'da ABD'de yaptığı bir konuşmada “ülkede yaşayan farklı etnik kökenlilerin ülke geleceğini tehdit ettiğini, Bulgaristan’da şu anda 1 milyon çingene, 700 bin Türk ve 2.5 milyon emekli yaşadığını, bu “kötü insan malzemesinin” ülkenin en büyük problemi olduğunu” öne sürdü.

  Boşanmış olan Borisov bir kız çocuğu babasıdır.

+ Yorum Gönder