+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Pyotr Stolipin Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Pyotr Stolipin Kimdir
  Pyotr Stolipin kimdir kısaca 2. Asel
  Bayan Üye

  Pyotr Stolipin Hakkında Bilgi

  Pyotr Arkadyeviç Stolipin (Rusça: ) (14 Nisan 1862, Dresden, Saksonya - 18 Eylül 1911, Kiev, Rus Çarlığı), Rus devlet adamı. 1905 Devrimi'nden sonra köylülerin toplumsal ve ekonomik durumunu güçlendirerek otokrasinin temellerini sağlamlaştırmak amacıyla gerçekleştirdiği kapsamlı tarım reformlarıyla tanınır.

  Pyotr Stolipin.jpg

  1862'de Dresden'de dünyaya geldi.Babası Arkadi Dmitriyeviç Stolipin ünlü bir toprak sahibi ailenin üyesiydi.Annesi Natalia Mihailovna Stolipina ise Çarlık Rusyası'nın dışişleri bakanlarından Aleksandır Gorçakov'un kızıydı.St. Petersburg Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra bürokrasiyi seçti.1889'da Kovno valiliğine atandı.

  Grodno (1902) ve Saratov (1903) valilikleri sırasında köylülerin sorunlarına yakın ilgi göstermekle birlikte köylü ayaklanmalarını sert biçimde bastırdı. Çar II. Nikolay'ın gözüne girerek Mayıs 1906'da içişleri bakanlığına, iki ay sonra da başbakanlığa atandı. Tarım reformu programının hazırlanmasında söz sahibi olmak isteyen Birinci Duma'nın dağıtılmasını sağladı.Ardından, 22 Kasım'da yayımlanan çarlık kararnamesiyle kendi reformlarını yürürlüğe koydu.Köylülere zemstvo'lara (yerel meclis) gönderecekleri temsilcileri seçme konusunda daha geniş özgürlük tanıyan ve köylüler üzerindeki adli kısıtlamaları kaldıran reformların asıl önemli hedefi, köy komünü sisteminin yerine özel mülkiyeti geçirmekti.Bu amaçla köylülere, tasarruf için kendilerine ayrılan arazileri özel mülkiyet altına alma ve komünlerinden çıkma olanağı tanıdı. Ayrıca birbirinden kopuk arazi parçaları eken ailelerin bu parçalara denk düşecek toplu bir arazi edinmesini sağlayacak bir düzenleme getirdi ve mülkiyetin yalnız aile reisinin eline geçmesi öngörüldü.Kararname çerçevesinde varlıklı ve tutucu bir çiftçi sınıfı yaratmak üzere bir dizi önlem daha alındı.

+ Yorum Gönder