+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Yiannis Grivas Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yiannis Grivas Kimdir
  Yiannis Grivas kimdir kısaca 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Yiannis Grivas Hakkında Bilgi


  İoannis Metaksas (Yunanca: Ιωάννης Μεταξάς) (12 Nisan 1871, İthaka - 29 Ocak 1941, Atina, Yunanistan), 1936-1941 arasında ülkesini diktatörlükle yöneten Yunan general ve devlet adamı.

  1897 Osmanlı-Yunan Savaşı'na katıldıktan sonra, askeri eğitim görmek üzere Almanya'ya gitti.Balkan Savaşları (1912-13) sırasında gösterdiği başarılarla adını duyurdu. 1913'te kurmay başkanı, 1915'te genelkurmay başkanı, 1916'da da general oldu.I. Dünya Savaşı sırasında Yunanistan'ın tarafsızlığını koruması gerektiğini savundu ve Başbakan Elefterios Venizelos'ın Batı Anadolu'u ele geçirme planlarına karşı çıktı. Koyu bir kralcı olan Metaksas 1917 yılında Kral Konstantin'in tahttan indirilmesinden sonra ülkeyi terk ettiyse de 1920'de kralın tahta çıkarılması üzerine geri döndü. Aynı yıl Kralcı Liberal Parti'yi kurdu ve Nikolaos Plastiras hükümetine karşı kralcı bir darbe girişiminde bulundu. Başarılı olamaması ve krallığın devrilmesi üzerine ikinci kez sürgüne gönderildi. Ama sonradan ülkesine dönerek, cumhuriyet döneminde bakanlık yaptı (1928).
  8ohb.jpg
  Daha sonra kral yanlısı küçük bir partinin başkanlığını üstlenerek hükümete karşı sert bir muhalefet yürüttü. 1935'te krallığın kurulmasından kısa süre sonra Nisan 1936'da, Kral II. Georgios tarafından başbakanlık, savaş bakanlığı ve parlamento başkanlığı görevlerine atandı. Mayıs ayında güçlü ve anti-komünist bir rejimin kurulması amacıyla sıkıyönetim ilan etti. Bu dönemde Yunanistan Komünist Partisi yasadışı ilan edilecek ve solculara karşı yaygın tutuklama ve sürgünler yaşanacaktır.

  4 Ağustos 1936'da parlamentoyu dağıtıp bütün siyasal partileri kapatarak ülkede tam bir dikta yönetimi kurdu. Bununla birlikte bazı ekonomik ve toplumsal reformlar yaptı. Ekim 1937'de Ankara'ya gelerek Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ü ziyaret etti. Dış politikada önce Almanya ve İtalya'ya yaklaştı. Almanlar, Yunan ekonomisini düzeltmek için Dr. Schacht'ı görevlendirdi. Nisan 1939'da İtalyanların Arnavutluk'u işgal etmeleri üzerine Büyük Britanya saflarına geçti. Ekim 1940'ta Benito Mussolini'nin Yunanistan toprakları üzerindeki isteklerini içeren ültimatomunu geri çevirdi. 1940'ta Yunanistan İtalyan işgaline uğradığında ülkeyi başarıyla savundu. Ölümüne değin iktidarda kaldı. Metaksas ölümünden sonra, Yunanistan'ın Alman işgali sırasında Kuzey Yunanistan'daki Metaksas tarafından yaptırılan surlar yerinde kaldı. Bu surlar Bulgar sınırı boyunca inşa edilmiş ve Metaksas Hattı olarak biliniyordu.

  Günümüzde, Metaksas Yunan tarihinin son derece tartışmalı bir figür olmaya devam etmektedir. Kurduğu diktatör devlette bazıları tarafından popüler politikaları, yurtseverliği, saldırganlıkla meydan okuması, ve İtalya'ya karşı askeri zaferi, başkaları tarafından takdir edilir

+ Yorum Gönder