+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Rahşan Ecevit kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  Rahşan Ecevit kimdir
  Rahşan Ecevit kimdir

  Rahmetli eski Başbakan Bülent Ecevitin eşidir ve kendisi de uzun yıllar siyasette kalmıştır ayrıca ressam ve yazardır. Aynı zamanda DSP nin kurucusu ve eski Genel başkanıdır.


  Zekiye Rahşan Ecevit (d. 1923, Bursa), Türk ressam, yazar ve siyasetçidir. Bülent Ecevit'in dul eşi olan Rahşan Ecevit, aynı zamanda Demokratik Sol Parti'nin kurucu genel başkanı, Demokratik Sol Halk Partisi'nin de genel başkanıdır. Aslen Selanik'ten Şebinkarahisar'a yerleşmiş bir ailenin çocuğudur. Babası Namık Zeki Aral, annesi Zahide Aral'dır. Robert Koleji mezunudur. DSP'nin kurucusu ve eski genel başkanıdır. Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir. Yazdığı Pülümür'de Aşk adlı roman, 2002 yılında tiyatroya uyarlanmıştır. Kurucusu olduğu DSP'den 4 Haziran 2009 tarihinde istifa etmiştir. 17 Ocak 2010 tarihinde kurucusu olduğu DSHP'nin 2. Genel Başkanlığına seçilmiştir. 22 Mayıs 2010 tarihindeki 33. CHP kurultayına bağımsız milletvekili Emrehan Halıcı ile katılarak, tek başına genel başkan adayı olan ve kazanan Kemal Kılıçdaroğlu'na ve CHP'ye desteğini açıklamıştır. 2. AYFER
  Bayan Üye

  Bülent Ecevit'in eşi ressam, yazar ve siyasetçi kimliğiyle Rahşan Ecevit, Demokratik Sol Parti ile Demokratik Sol Halk Partisi'nin kurucusu ve ilk başkanıdır.
+ Yorum Gönder