+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Cevat Çobanlı - Kimdir Kısaca Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DR.MATRİX
  Devamlı Üye

  Cevat Çobanlı - Kimdir Kısaca Hayatı
  Cevat Çobanlı Biyografisi


  Çanakkale müdafaasındaki yararlığı ile meşhur bir asker olan Orgeneral Cevat İstanbul'da doğdu. Babası Maiyeti Seniye Erkanı-ı Harbiye Reisi Müşir Şakir Paşa'dır.
  cevatobanl3.jpg
  Galatasaray Lisesinde okuduktan sonra Harbiye'den Kur-may Yüzbaşı rütbesiyle mezun oldu. Saray maiyetinde ve muhtelif memuriyetlerle Avrupa'da görev yaptı. Hassa Ordusu'nda Fırka Komutanı ve Ferik (Korgeneral) oldu. 1908 inkılabından sonra çabuk ilerleyenlerin rütbeleri tasfiye edildiği zaman, o da Kaymakamlığa (Yarbaylığa) indirildi. Erkan-ı Harbiye Mektebi Müdürü, Balkan Harbinde Şark Ordusu Erkan-ı Harbiye Reisi, Birinci Dünya Harbinde Çanakkale Müstahkem Mevki Komutanlığı yaptı. 5-18 Mart zaferinin kazanılmasında büyük etkisi oldu. Bundan dolayı kendisine 18 Mart Kahramanı unvanı verildi.

  Daha sonra Galiçya ve Filistin cephelerinde görev yaptı. 7 inci Ordu Komutanı oldu. Mütarekede Malta'ya gönderildi, oradan dönüşte Adana ve Di-yarbakır mıntıkasında Komutanlık yaptı. Sonra Yüksek Askeri Şura Azalığına tayin edildi. Bu görevi sırasına İstanbul'da öldü ve Erenköy'e gömüldü.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Cevat Çobanlı 1870yılında İstanbul da dünyaya gelmiştir. Önemli başarılar elde etmiş bir Türk askeridir. Rütbesi orgeneral idi . 13 Mart 1938 tarihinde İstanbul da vefat etmiştir.
+ Yorum Gönder