+ Yorum Gönder
Duyurular ve Sohbet - Muhabbet Forumunda Başarı da Zeka Mı Ön Planda Yoksa Çalışmak Mı? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DeepNeeS
  Üye

  Başarı da Zeka Mı Ön Planda Yoksa Çalışmak Mı?
  Başarıda zeka mı ön planda yoksa çalışmak mı

  Zeka kısaca insanın öğrenme ve uyum gücü olarak tanımlanabilir. Edison’a başarısını neye borçlu olduğunu sorduklarında bunun % 5’inin zeka, % 25’inin ise çalışmak olduğunu söylüyor. Okul hayatında hep birinci olan birçok kişinin hayata atıldığında başarısız, istikrarsız olduğunu sık sık görürüz. Okul başarısında klasik zeka yeterliyken, hayat başarısında duygusal zeka olarak tanımlanan duygusal ve sosyal becerileri öğrenme yeteneği ön plana çıkar.
  Zayıf bir hafızanın 7 sorumlusu
  1. Kötü hafızanın birinci sorumlusu, dikkatsizliktir. Düşüncesini yoğunlaştırabilen kişi, konuya konsantre olabilir. Dikkat edilmeden dinlenen bilgiler kuma yazılmış gibidir, hemen silinir.
  2. Özgüven azlığı da kötü hafızanın sebeplerindendir. İnsan beyninde biyolojik bir saat vardır. Eğer o saate bilerek ve irade ederek saat 07:00’de kalkacağınızı söylerseniz, öyle programlamış olursunuz. Sabah 07:00’de kolayca kalkarsınız. Kolumuzdaki saate güvendiğimiz kadar hafızamıza da güvenirsek bizi yanıltmaz.
  3. Bir başka kötü hafıza nedeni de önem vermemektir. Unutulan bilgiler genellikle o kişi tarafından önemsenmeyen bilgiler olacaktır. “Unuttum” demek mazeret değildir, o konuya önem vermediğiniz anlamına gelir.
  4. Kötü hafızanın bir sorumlusu da, akılda tutma tekniğini bilmektir. Mesela, araba, kuş, mavi ve lale kelimelerini akılda tutmak istiyorsanız, bunları doğrudan ezberlerseniz aklınızda kalmayabilir. “Mavi arabanın üzerindeki kuşun ağzında lale var” şeklinde ezberlerseniz unutmak zorlaşır.
  5. Bir diğer sebep de duygusal boyutun ihmal edilmesidir. Bir tiyatro sanatçısı rolünü öğrenirken heyecanları tekrar eder, böylece rolünü tam olarak uygular. Kelimeler ve heyecan beraber öğrenilirse kolay unutulmaz. Ayrıca merak dürtüsü de duygusal gücü arttırır.
  6. Kesinlikle unutmamanız gereken bilgileri not edin. 1400 yıl önce Hz. Peygamber unutmamak için “Sağ elinizden yardım isteyin” demişti. Aldığınız notları zaman zaman tekrar ederseniz bilgiler kalıcı hafızanıza işlenir.
  7. Kötü hafızanın önemli bir sebebi de bilgilerin kullanılmamasıdır. Zihinsel uyarıcıların çok olduğu, bilgilerin tekrar edildiği bir beyinde unutkanlık olmaz. İnsan beyni “kullan ya da kaybet” kuralı ile çalışır.


 2. besim
  Üye

  zeka olmadan çalış çalış nereye kadar bu yüzden zeka
 3. Dangerus
  Yeni Üye
  bence çalışmak ön planda zeka sı olmayan bir insanı çalşıtırısın sonuçta her şeyin başı çalışmaktır.
 4. DeepNeeS
  Üye
  Bence Her İkiside Ön Planda ama KaRaRSızım xD o yüzden konu açtım

 5. Dangerus
  Yeni Üye
  mantıken ikiside ön planda ama her zaman en yüksek ön planda olan çalışmaktır

 6. besim
  Üye
  hayır zeka ön plandadır geri zekalı birine ne kadar anlatırsan anlat zeka olmadığı sürece bir işe yaramaz

 7. Dangerus
  Yeni Üye
  tabi bu senin görüşün bence geri zekalı birine bile azmedim yavaş yavaş anlatırsan anlıyacaktır

+ Yorum Gönder