+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Arşiv Forumunda Fakir evlerine kömür alamıyor ve soguk okul çoçuklarına yönelik hikayeler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Fakir evlerine kömür alamıyor ve soguk okul çoçuklarına yönelik hikayeler
  okul çoçuklarına yönelik hikayeler 2. HARBİKIZ
  Moderator


  Fakirlik ile ilgili hikaye bulabildim

  Kibirli ve zengin birisi kapısına gelen bir fakire bir şey vermediği gibi onu azarlar hem de kapıyı yüzüne kapatır.
  Zavallı fakir içlenir.bir tarafa çekilir ağlamaya baslar.bir kör onun ağlamalarını duyar yanına gelir niçin böyle üzgün olduğunu ve ağladığını sorar.
  Fakir olanı biteni anlatır kör teselli vererek üzülmemesini kendi evine gelmesini ekmeğini çorbasını kendisiyle paylaşmasını ister fakir onun içtenliği ve ısrarı karsında kabul eder onunla gider. Fakirin hem karni doyar hem de gönlü hoş olur. Fakir: sen bana evini asini ve gönlünü açtın Allah ta senin gözünü açsın diye dua eder gece olur körde bir garipledir ve o gariplik içerinde gözünden bir kaç damla yas gelir ve gözleri açılır görmeye baslar körün görmesi ile ilgili haber bir anda şehirde yayılır bu haberi fakiri kovan adamda duyar isin aslini öğrenmek için körün yanına gider çok şanslıymışsın gözün nasıl acildi diye sorar körde adama sen nasıl bir adammışsın ki öyle bir mübarek zati azarladın üzdün gözümün l kapısını Allah in izniyle senin kapıyı yüzüne kapatın kimse acıdı der adamada desene kendime yazık ettim kıymetini bilemedim bana değil sana nasip oldu der ve üzgün bir şekilde oradan ayrılır bir dağa kimseyi kapısından çevirmez çok yârdim sever biri olur

 3. Mesport
  Moderators
  TİNTİN KAPLUMBAĞA

  Mutluluk Ormanına bahar geldi. Ağaçlar yeşerdi. Çiçekler açtı. Bahar mevsiminde sevgi deresi çoşkuyla akardı. İşte yine öyle oldu. Kar suları eridi, derenin sularına karıştı. Dere yağmur sularıyla dahada büyümek istiyordu. Derenin isteği kabul oldu. Yağmur yağmaya başladı. Yağmur agaçlara ve çiçeklere yardım duygularıyla doluydu. Çünkü çiçeklerin, ağaçların ve hayvanların yaşamak için suya ihtiyaçları vardı. Yağmur yağdıkça yağdı. Sular çoğaldıkça çoğaldı. Beklenmedik bir şey oldu. Yağmurun aşırı yağmasından dolayı dere taştı. Derenin suları önüne geleni alıp götürdü. Yağmurun durmasıyla da dere eski haline döndü ve ortalık sakinleşti. Bütün bunlar olurken Tontini Ayı, kış uykusundan uyandı. Uzun kış uykusundan sonra karnının acıktığını hissetti. Ne de olsa günlerdir yemek yememişti. Artık ormanda gezinip yiyecek aramalıydı. Öncelikle elini yüzünü Sevgi Deresinde yıkamalıydı. Tontini Ayı bu düşüncelerle evinden ayrıldı. Neşe içinde şarkılar söyleye söyleye dereye doğru gitti. Dereye geldiğinde bir de ne görsün! Arkadaşı Tintin Kaplumbağa, dere kenarında oturmuş ağlamıyor mu ? Yanına yaklaştı.

  - Ne oldu Tintinciğim ? Neden ağlıyorsun ? diye sordu.
  Tintin Kaplumbağa cevap verdi:
  - Anlatayım, Tontini Ayı . Ben ormanın içinde yiyecek aramaya gitrmiştim. Yiyecekleri toplayıp sepetime doldurdum, evime doğru geliyordum. Aniden yağmur yağmaya başladı. Bende yağmurun durmasını bekledim. Yağmur durunca tekrar yola çıktım. Bir de ne göreyim! Derenin suları taşmış, evimi alıp götürmüş. Ne yapacağım şimdi ben ? diyerek ağlamaya devam etti. Tontini Ayı :
  -Üzülme sen, Tintin Kaplumbağacığım. Herşeyin bir çaresi var. Sende evinle birlikte dere sularına karışıp gidebilirdin. Hayatta olduğun için sevinmelisin. Bir süre benimle kalabilirsin. Şimdi sen benim evime git dinlen, dedi.

  Tintin Kaplumbağa bu sözlerle biraz rahatladı. Tontini Ayının evine doğru yöneldi. Tontini Ayı bu arada arkadaşlarını topladı. Onlara durumu anlattı. Mutluluk Ormanı hayvanları da Tintininin durumuna çok üzüldü. Tintiniye hep birlikte ev yapmaya karar verdiler. Sonrada bu kadarı ona bildirdiler. Tintin bu habere çok sevindi. Daha sonra güzel bir iş bölümü yaparak işe başladılar. Ama bu sefer dere kenarına değil de daha güvenli bir yere yapacaklardı.

  Tontini Ayı tahtalarla evi yaptı. Çitlembik evin çatısını tamamladı. Ağaçkakan ise gagasıyla tahtaları yonttu. Bu tahtalardan masa ve sandalye yaptı. Bayan İpekböceği ise evin perdelerini dokudu. Uzunkuyruk Maymunda evi rengarenk renklerde boyadı. Pofuduk Tavşan ve Tintinide evi bir güzel temizlediler. Böylece yardımlaşmayla Tintin Kaplumbağanın evini çok kısa bir sürede tamamladılar. Bu olayı kutlamak için tüm arkadaşlarını o akşam evine davet etti. Arkadaşları bu davete çok sevindi. Akşamı sabırsızlıkla beklediler. Vakit geldiğinde en güzel giysileri giyip Tintinin yeni evine gittiler.

  Tintin arkadaşları için yiyecekler hazırladı. O akşam tüm hayvanlar Tintini Kaplumbağaya konuk oldular. Tintin onlara bir teşekkür konuşması yaptı.

  - Arkadaşlar, evim eskisinden daha güzel ve şirin oldu. Yalnız başıma olsaydım, evimi çabucak yapamazdım. Bana yardım ettiniz. Zorluklara karşı mücadele etmeyi öğrettiniz. Birlikten kuvvet doğdu. Bunun için hepinize ççok teşekkür ediyorum, dedi.

  Hayvanlar Tintininin konuşmasına hayran oldular. O gece doyasıya pasta ve kek yediler. Şarkılar söyleyip oyunlar oynadılar. Yardımlaşmanın mutluluğunu doyasıya yaşadılar.  ZAMBAK YAYINLARI
  Nurefşan ÇAĞLAROĞLU
+ Yorum Gönder