+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Arşiv Forumunda Malatyaya 2000 - 2005 yılları arasında gelen turist sayısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Malatyaya 2000 - 2005 yılları arasında gelen turist sayısı
  malatyaya 2000 - 2005 yılları arasında gelen turist sayısını öğrenmek istiyorum 2. AciLForum
  Moderators

  MALATYA NIN TURİSTİK DEĞERLERİ

  Malatya’da M.Ö. 7000 yıllarına kadar inen bir kültür varlığı var. Ama ;
  Malatya’ya Gelen turistlerin çoğunun Malatya merkezinde en fazla 1 gün konakladığını biliyor musunuz? Gelen turistlerin çoğuda Nemrut Dağı’na çıkmak için ilimize geliyorlar. Bunun sebebi de Malatya da gezilecek ve görülecek tarihi öneme sahip eserlerin mevcut olmaması mı?
  Malatyalı, çok zengin bir tarihsel mirası olduğunu, turizm değerlerine ve bu değerleri konuklarına sunma bilgi ve becerisine sahip mi?
  Turizm değerlerine ve bu değerleri konuklarına sunma bilgi ve becerisine sahip şehirler, çok az maliyet isteyen yatırımlarla şehirlerine büyük getiriler kazandırıyorlar.
  Turizm faaliyetleri, belirli bölgelerdeki faaliyetlerle sınırlı kalmamalı, alternatif turizm olanakları gündeme gelmeli ve diğer bölgelerde yoğun bir biçimde turizm faaliyetine katılmalıdır.
  Malatya turizmine büyük katkısı olabilecek turistik yerler hakkında birkaç örnek:
  İLÇE SIRALAMASINA GÖRE
  BAZI YERLERİN FOTOĞRAFLARINA ULAŞAMADIM. ARKADAŞLARA DUYURULUR.
  AKÇADAG
  (+)

  Levent Vadisi : Çeşitli jeolojik olaylar sonucunda meydana gelen vadide farklı büyüklükte mağaralar mevcuttur. Bazı mağaralarda Geç Hitit Çağı’na ait olduğu düşünülen kaya kabartmaları bulunmuştur.  Ferik Kale : Kale M.Ö 1200 yıllarda Hititler tarafından savunma amaçlı yapılmıştır. Düvencik Köyü kol köyü Taş evler ve şemşik köylerinin sınırında bulunmaktadır

  Jeolojik Mağara: Malatya-Kayseri karayolunun 42. kilometresinde, Akçadağ ilçesine bağlı Sarı hacı köyünün Dere yatağı mevkiinde yapılan duble yol çalışması esnasında dinamit patlatılması sonrasında iş makinesi ile çalışılırken fark edilen çöküntünün üzeri açıldığında dev bir mağara ile karşılaşıldı. Mağaranın jeolojik dönemden kalma doğal bir mağara olduğu belirtildi.
  (+)

  Sultansuyu Harası: Malatya’ya 30 kilometre mesafedeki Sultansuyu Harası’nda Türkiye’nin en hızlı atları yetiştirilmektedir. Hara ile Sultansuyu Barajı çevresinde piknik ve dinlenme imkanları bulunmaktadır.

  Arga Tepesi: İlçe merkezinde yer alan höyük Eski Tunç Çağı ve Hitit kültürlerini barındırır. Büyük bir yerleşim alanı olmasına karsın, ilçe merkezinin höyük kenarına kurulması nedeniyle daralmış ve tahrip edilmiştir.

  Ören Höyük: Ören beldesindeki höyük Tunç Çağı iskânını barındırır. Bilimsel çalışma yapılmayan höyük, iyi korunmuştur.

  İkinciler Höyük: İkinciler Köyünde tarlalar arasında kalan höyükte yoğun tahribat
  olmuştur. Tunç ve Demir Çağı iskanına sahne olmuş höyükte bilimsel kazı yapılmamıştır.
+ Yorum Gönder


12ayda malatyaya gelen turist sayısı,  malatya ya gelen turist sayısı