+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Arşiv Forumunda Başkalaşım Kayaçları nedir? Başkalaşım Kayaçları ne demek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Başkalaşım Kayaçları nedir? Başkalaşım Kayaçları ne demek
  Başkalaşım Kayaçları nedir? Başkalaşım Kayaçları ne demek 2. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Başkalaşım Kayaçları - Başkalaşım Kayaçları Nelerdir  Katı kayaçların, çevre koşullarının etkisiyle, sıcaklık, basınç ve mekanik gerilimle parçalanarak kimyasal bileşenlerinin eksilmesi ya da yenilerinin eklenmesiyle oluşan yeni tip kayalar. Başkalaşan kayaç, tortul kayaç, korkayaç ya da öteki başkalaşım kayacı türlerinden biri olabilir.


  Başkalaşım kayaçlarının yapısı ve mineral bileşeni, kayacı oluşturan özgün başkalaşım türünü yansıtır. Bu kayaçlar, tortul kayaçlar gibi tabakalı, püskürük kayaçlar gibi kristalli bir yapıya sahiptirler. Örnek olarak, kilin başkalaşmasıyla oluşan yaprak taşları (fillat) verilebilir.


  Bazı süs taşları da birer met@morfik kayaçtır. Karbonatlı met@morfik kayaçlar, özellikle kristalin kireçtaşları (mermerler) basta lazurit olmak üzere, süs taşı olarak kullanılan taşların ana kaynağıdır. Yakut ve mavi yakutla zümrüt yatakları, apatit, aksinit, kordiyerit, diyopsit, epidot, grassular, andradit, flüorit, skapolit, sfalerit, sfen, stealit, turmalin, vilemit, zensit gibi süs taşları met@morfik kayaçlardan oluşmaktadır. Karbonatlı olmayan met@morfik kayaçlardan da sist, zümrüt ve yakutla karbonatlı met@morfik kayaçlardan oluşan tüm süs taşları oluşabilir.
 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Başkalaşım ne demek

  Kelebek, kurbağa gibi bazı canlıların yumurtadan çıktıktan sonra yapısal değişikliklere uğrayarak ana canlıya benzer hâle gelmesine başkalaşım adı verilir

+ Yorum Gönder