+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Arşiv Forumunda Greenpeace nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Greenpeace nedir
  Greenpeace nedir?
  Greenpeace nedir?
  .. 2. Nermin
  Devamlı Üye

  Greenpeace nedir

  Greenpeace, bir avuç insanın kiraladıkları kırık dökük bir tekne ile nükleer denemeleri protesto etmek için Amerika'nın Alaska eyaletinde, Amchitka'daki nükleer deneme sahasına gitmeleri ile 1971 yılında Kanada'nın Vancouver şehrinde oluştu.

  Ekolojik endişeleri ve nükleerden arınmış bir dünya özlemleri ile bağlantılı bir isim seçtiler kendilerine: Greenpeace (Yeşilbarış) Şiddet içermeyen doğrudan eylem kavramını kullanarak çevreye verilen zararların önlenmesi o zaman -şimdi de olduğu gibi- Greenpeace'in ana ilkesi oldu. Greenpeace büyüdükçe ve geliştikçe, siyasi lobi çalışmaları ve bilimsel araştırmalarla doğrudan eylem tarzını güçlendirdi.

  Gemilerini Pasifik'te yapılan nükleer denemeleri durdurmak ya da plutonyum atığı ile yüklü gemilerin ölümcül kargolarını taşımasını önlemek için kullandı.

  Balinaları soylarının tükenme noktasına kadar avlanmaktan ve eski ormanları sorumsuzca yok edilmekten kurtardı.
  Dünyamızı ciddi şekilde tehdit eden fosil yakıtların süregelen kullanımına, bunun iklim değişikliğiyle olan ilgisine ve havamızın ve su yollarımızın toksik kimyasallarla zehirlenmesine dikkat çekti.
  Barışçıl protestoya kendilerini adamış olan Greenpeace eylemcileri, bazen şiddetin kurbanı olabiliyor. 10 Temmuz 1985'te Fransız Gizli Servisi, Greenpeace'in bayrak gemisi Rainbow Warrior'ı bombalayarak batırdı ve Hollanda-Portekizli Greenpeace fotoğrafçısı Fernando Pereira bu olayda yaşamını kaybetti.  September 01, 1971
  Kuzey Pasifik Okyanusu Kanada
  Dünya Barış Günü'nde, Greenpeace'in kurucularından Dave Birmingham, Phyllis Cormack'a Greenpeace yelkenini çekiyor.


  Greenpeace Akdeniz'in Tarihçesi

  Greenpeace gemileri 1986'dan beri çevre sorunlarını araştırmak, halkla ve yerel yetkililer ile buluşmak, bilinci arttırmak ve seçilmiş hedefler üzerinde doğrudan eylemlerde bulunmak için Akdeniz'de dolaşıyor. Bu araştırmalar sonunda bu bölgede Greenpeace'in sürekli varlığının önemi görüldü ve bu yönde adımlar atıldı.
  Politik gerilimler ve çatışmalarla tanınan bir bölge olan Akdeniz'de onu tehdit eden kirliliğin sınır tanımadığı ilkesi üzerine kurulan Greenpeace Akdeniz, aynı zamanda tek bir ofis olarak çalışarak bölge ülkelerine bir örnek oluşturmayı hedeflemiştir. Bölgedeki Greenpeace eylemcileri bir amacı paylaşmaktadır: temiz ve barış dolu bir gelecek
  1995 Aralık'ta kurulan Greenpeace Akdeniz, şu an İsrail, Lübnan, Türkiye ve Malta'da aktif olarak şu amaçları güden çalışmalar yürütüyor:
  - Çevreyi daha fazla toksik kirlilikten korumak,
  - Bölgedeki atık yakma tesislerinin zehirli emisyonları ile mücadele etmek,
  - Kirletici endüstrilerin "temiz üretim" teknolojilerini benimsemesini sağlamak,
  - Daha fazla küresel ısınmayı engellemek için yenilenebilir enerji kaynaklarının benimsenmesini sağlamak
  Greenpeace Akdeniz, genç bir ofis olmasına rağmen etkili çalışmalar sonucu birçok başarıya imza atmıştır.

  Greenpeace nedir?

  Greenpeace, uluslararası bir çevre kuruluşudur.
  BAĞIMSIZDIR: Hiçbir şirketten, sanayi kuruluşundan, siyasi partiden ya da devletten bağış ya da sponsorluk kabul etmez. Yalnızca bireylerden aldığı maddi destekle ayakta durur.
  EYLEMCİDİR: Greenpeace, gezegenimizi yaşanmaz hale getiren çevre suçlarına şiddet içermeyen, yaratıcı ve doğrudan eylemlerle tanıklık eder, çevre skandallarını ortaya çıkarır ve kamuoyuna duyurur.
  BİLİMSELDİR: Gerek İngiltere'deki Exeter Üniversitesi laboratuarının, gerek kendisiyle işbirliği yapan onlarca bilim insanının sunduğu bulgular doğrultusunda bilimsel raporlar hazırlar.
  ETKİNDİR: Greenpeace, uluslararası anlaşmalara lobi etkinlikleriyle ağırlığını koyan, taslaklar öneren ve kabul ettirebilen az sayıda sivil toplum kuruluşundan biridir.
  Şu anda 40 ofisi bulunan ve 3 milyonu aşkın destekçisi olan bir organizasyon. Greenpeace, bugün denizleri arşınlayan gemileriyle dünyada nükleer atık ticareti, nükleer tehlike, akıntı ağları, tehlikeli atık ticareti gibi konularda aktif çalışmalar yürütüyor, İngiltere'de Exeter Üniversitesi'nde bulunan laboratuvarı ile bilimsel ölçümler, incelemeler, araştırmalarla kampanyalarını destekliyor.
+ Yorum Gönder