+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Arşiv Forumunda Türkler Tarafından Kurulan Zararlı Cemiyetler, Milli Varlığa Düşman Cemiyetler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Türkler Tarafından Kurulan Zararlı Cemiyetler, Milli Varlığa Düşman Cemiyetler
  Türkler Tarafından Kurulan Zararlı Cemiyetler, Milli Varlığa Düşman Cemiyetler 2. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  TÜRKLER TARAFINDAN KURULAN ZARARLI CEMİYETLER, MİLLİ VARLIĞA DÜŞMAN CEMİYETLER (İNKILAP TARİHİ KONU ANLATIM)  Başlıca özellikleri:  - Bu cemiyetler Milli Mücadele'ye karşıdır.  - Milli birlik ve beraberliğe zarar vermişlerdir.  - Saltanat ve hilafeti savunanların cemiyetler olduğu gibi bazı cemiyetler de ülkenin kurtuluşunu büyük devletlerin himayesi altına (mandası) girmekte gördüler.

  Bu cemiyetler ve amaçları şunlardır:  a. Kürt Teali Cemiyeti  Cemiyetin merkezi İstanbul'du. İngilizler tarafından desteklenen cemiyetin amacı yabancı bir devletin himayesinde, bazı doğu illerimizi kapsayacak şekilde ayrı bir hükümet kurmaktı.  b. Teali İslam Cemiyeti  Ülkenin kurtuluşunu padişah ve hilafete bağlı kalmakta gören İstanbul'daki bazı medrese müderrisleri tarafından kuruldu.  c. İngiliz Muhipleri Cemiyeti  Merkezi İstanbul'du. Vatanın kurtuluşunun, İngilizlerle dost kalmak ve işgallere karşı koymamakla mümkün olacağını savundu.  d. Wilson Prensipleri Cemiyeti  Wilson Prensipleri Cemiyeti Amerika'nın (bilgi yelpazesi.net) himayesine girilmesini savundu.  Milli varlığa düşman cemiyetler, Anadolu'da oluşan milli birlik ve beraberliği bozucu çalışmalar içerisine girmişlerdir.
+ Yorum Gönder