+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Arşiv Forumunda İşgaller Karşısında Osmanlı Devleti’nin Tutumu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İşgaller Karşısında Osmanlı Devleti’nin Tutumu
  İşgaller Karşısında Osmanlı Devleti’nin Tutumu 2. HARBİKIZ
  Moderator

  İŞGALLER KARŞISINDA OSMANLI YÖNETİMİNİN TUTUMU  Mondros Ateşkes Anlaşması'nın imzalanmasıyla işgaller başlamıştı. Padişah ve Osmanlı Hükümeti işgallere direnmenin mümkün olmadığını savunuyorlardı.İşgallere direnişler olursa eldeki yerlerin de kaybedileceğini düşünüyorlardı. O yüzden İtilaf Devletlerinin dediklerini yapmakla Osmanlı saltanat ve hilafetinin devamını sağlanacağını sanıyorlardı.  Mondros Ateşkes Anlaşması imzalandığı sırada Ahmet izzet Paşa Hükümeti iş başında idi. Ateşkesin uygulanmasıyla başlayan haksızlıkları önleyemeyeceğini anlayan Ahmet izzet Paşa istifa etti. Yerine Tevfik Paşa Hükümeti kuruldu.  Bu dönemde padişah, Kanun-u Esasi'nin (anayasa) kendine verdiği yetkiye dayanarak Meclisi dağıttı.  NOT: Böylece padişah ve hükümetin aldığı kararları denetleyen bir kurum ortadan kalkmış oldu.  Tevfik Paşa da bir süre sonra istifa etti. Damat Ferit Paşa yeni hükümeti kurdu.  NOTamat Ferit Paşa İngiliz yanlısıdır. İngiliz çıkarları doğrultusunda çalışmıştır.  Vatanın bütününün tehlikede olduğu bir dönemde, İstanbul Hükümeti sorumluluğunu yerine getirememiştir. İstanbul Hükümetinin Anadolu'daki otoritesi zayıflarken halkın kurtuluşa olan inancı artmıştır.
 3. Suskun Karizma
  Devamlı Üye
  İŞGALLER KARŞISINDA OSMANLI YÖNETİMİNİN TUTUMU
  Mondros Ateşkes Anlaşması'nın imzalanmasıyla işgaller başlamıştı. Padişah ve Osmanlı Hükümeti işgallere direnmenin mümkün olmadığını savunuyorlardı.İşgallere direnişler olursa eldeki yerlerin de kaybedileceğini düşünüyorlardı. O yüzden İtilaf Devletlerinin dediklerini yapmakla Osmanlı saltanat ve hilafetinin devamını sağlanacağını sanıyorlardı.

  Mondros Ateşkes Anlaşması imzalandığı sırada Ahmet izzet Paşa Hükümeti iş başında idi. Ateşkesin uygulanmasıyla başlayan haksızlıkları önleyemeyeceğini anlayan Ahmet izzet Paşa istifa etti. Yerine Tevfik Paşa Hükümeti kuruldu.

  Bu dönemde padişah, Kanun-u Esasi'nin (anayasa) kendine verdiği yetkiye dayanarak Meclisi dağıttı.

  NOT: Böylece padişah ve hükümetin aldığı kararları denetleyen bir kurum ortadan kalkmış oldu.

  Tevfik Paşa da bir süre sonra istifa etti. Damat Ferit Paşa yeni hükümeti kurdu.

  NOTamat Ferit Paşa İngiliz yanlısıdır. İngiliz çıkarları doğrultusunda çalışmıştır.

  Vatanın bütününün tehlikede olduğu bir dönemde, İstanbul Hükümeti sorumluluğunu yerine getirememiştir. İstanbul Hükümetinin Anadolu'daki otoritesi zayıflarken halkın kurtuluşa olan inancı artmıştır.
+ Yorum Gönder