+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Arşiv Forumunda Doğal afetlere karşı nasıl hazırlıklar yapıyoruz Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Doğal afetlere karşı nasıl hazırlıklar yapıyoruz
  Doğal afetlere karşı nasıl hazırlıklar yapıyoruz 2. FERZAN
  Yeni Üye

  Doğal afetlere karşı nasıl hazırlıklar yapıyoruz
  Türkiye'nin olduğu kadar dünyanın da sayılı örnekleri arasında yer alan itfaiye örgütünü daha da güçlendirecek yatırımlar yapıyor. Arama Kurtarma Sağlık (AKS 110) hizmetlerini destekleyecek son model araç alımları ve Toros Eğitim Kampüsü'nde yapılan Afet Koordinasyon Merkezi bu yatırımların başında geliyor.

  Beş kat genişleyen sınırlarına dahil olan yerleşimlerdeki itfaiye birimlerine eğitim veren, araç gereçle donatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni bağlanan 10 ilçe ile Gümüldür, Özdere, Ürkmez, Doğanbeyli ve Seyrek'te ana konuşlanma merkezleri oluşturuldu.

  Jeolojik yapısıyla doğal afetlere açık olan Ege Bölgesi'ni bir bütün olarak afetlere hazırlamak için komşu illerin itfaiye ve arama-kurtarma örgütlerine de destek olundu, buralardaki ekipler eğitimden geçirildi.

  İtfaiye ekipleri ve Arama Kurtarma ve Sağlık hizmetleri (AKS 110) ekipleri, günün 24 saati ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın imdadına koşuyor. Öte yandan verdiği eğitimlerle hem İzmirlileri hem de başta bölgemiz olmak üzere ülkemizin eğitime ihtiyacı bulunan itfaiye teşkilatı modern bir anlayış ve teknik donanımla; doğal afetlere, yangınlara, trafik kazalarına, kimyasal sızıntı ve yangınlara karşı hazırlıyor.

  Yeni alınan söndürme sistemli, arama kurtarma teçhizatlı modern araçlar, Menemen, Foça, Aliağa, Menderes, Torbalı, Aliağa, Bayındır, Seferihisar, Urla ve Kemalpaşa İtfaiye grup amirlerine teslim edildi.

  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin satın aldığı araçlardan 5'i ile 3 adet şnorkel ise merkez itfaiye grubunda kullanılacak. Hizmete alınan çift kabinli araçlar, özellikle dar olan sokaklardaki yangınlara ve oto yollardaki kazalara daha etkin müdahale, sel baskınlarında personel ve motopomp taşımak üzere kullanılacak.

  İtfaiye teknik donanımının güçlendirilmesi çalışmaları, önümüzdeki günlerde de sürecek, ihalesi tamamlanan 10 adet 3,5 tonluk arazöz, 5 adet 5 tonluk arazöz, 2 adet 15 tonluk arazöz , 8 adet 22 metrelik merdiven de ilçe gruplarına dağıtıldı. Daha önce de mevcut itfaiye stoklarından 10 adet tam teçhizatlı arazöz, 5 adet AKS araç ile 32 takım modern ayırıcı kesici kurtarma ekipmanları, yeni gruplara verilerek yangın söndürmede daha etkin güç olmaları sağlanmıştı.
+ Yorum Gönder