+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Konuları Forumunda Milli birlik ve milli ahlak ile ilgili öğüt Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Milli birlik ve milli ahlak ile ilgili öğüt
  lütfen milli birlik ve milli ahlak ile ilgili öğüt verici bir konuşma.ACİL. 2. Gölge Kız
  Devamlı Üye

  Milli Ahlaka Uygun Hareket Etmek Milli Birlik Sağlar" sözünün açıklaması

  "Toplumun çıkarının olduğu yerde bireylerin çıkarları olamaz." Sözü ile başlamak istiyorum.

  Arkadaşlar, herhangi bir konuda vatanımızın refahı, mutluluğu, güvenliği söz konusu ise bizlerin bu durumda kendi menfaatlerimizi düşünmemiz gerekir. Bu esas milli ahlakımızın temelidir. Bu esasa uyduğumuz takdirde milli birliğimizin sağlanmaması için hiç bir gerekçe yoktur. Biz bireyler toplum içinde varız. Bu nedenle toplum menfaatlerine ters düşen, milli ahlakımıza aykırı olan uygulamalardan kaçınmalıyız. Günlük hayatımızda "Devleti aldatma" teşebbüsüne büyük ölçüde gözlemlemekteyiz. Bunun en büyük örneği ne yazık ki rüşvettir. Bu uygulamayı yapan bireyler yalnızca bireyleri aldatmakla kalmıyor, devleti de aldatıyor. Böyle bir toplumda sizce milli birlik söz konusu olabilir mi? Tabi ki hayır! Bizlerin bu hatalara düşmememiz için ilk olarak milletimize çok büyük bir sevgi ile bağlanmamız, vatanımız için her şeyden vazgeçebilmemiz gerekir.

  Milli birlik, adı üzerinde, milleti birlik içerisinde güven ve huzurla yaşayabilmesi birbirini kenetlenmesidir. Bunun olabilmesi için de milli ahlaka uygun hareket etmek gerekir. Tıpkı Atatürk’ün de belirttiği gibi "Hiçbir millet yoktur ki ahlak esaslarına dayanmadan ilerlesin."

  Arkadaşlar! Bizler sürekli milletimizin ilerlemesine kalkınmasını istiyor ve bunun için çabalıyoruz. Bence bu çabaya öncelikle milli birliği sağlayarak başlayalım.

  Bu konu ile ilgili en net ve en doğru örnek vatanı ve milleti için çalışan askerlerimizdir. Onlara şüphesiz "Ya kendin ya da vatanın" dendiğinde canlarını feda ederek vatanlarını seçerler. İşte budur milli ahlak, işte budur milli birlik.

  Türk milletine önderlik eden atamıza saygımız sonsuz o zaman onu örnek alıp, milli ahlak değerlerimize sahip çıkalım.

  Alıntıdır: İrem MUTLU
 3. Ziyaretçi
  çok saol ii oldu bu
 4. Ziyaretçi
  teşekkürler ya bilgiler çok işime yaradı

+ Yorum Gönder


milli ahlaka uygun hareket etmek milli birliği sağlar öğüt verici yazı