+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Konuları Forumunda Dolu neden düşer Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dolu neden düşer
  Dolu Nasıl Oluşur Kısaca, Dolu Nedir Nasıl Oluşur  dolu.jpg  Dolu, bir yağış türü. Kule tipi bulutlardaki düşey hava sirkülasyonuna kapılan bulut damlacıklarının bulut içindeki 0 ile -40 derece santigrat seviyelerini geçerken (donma ve erimeler ile) tabaka tabaka büyümesi ile oluşur.

  Bulut içinde düşey hava sirkülasyonunu ve yerçekimini yenilerek yere düşen dolu taneleri bulut ile yer arasındaki hava sıcaklığından çok fazla etkilenmez. Ama bulut tabanından ayrılan kar kristalleri içinden geçtiği hava tabakasının sıcaklığına göre, kuşbaşı kara, granül şeklindeki kara, sulusepkene, yağmura veya donan yağmura dönüşebilir.


  Dolu1.jpg  Yağmur damlaları fırtına nedeniyle donar. Yere doğru inerken hava akımları bunları bir aşağı bir yukarı sürükleyerek daha büyük buz parçaları hâline getirir. Ağırlaşan buz parçaları yere düşer. Buna dolu denir. 2. Muhammed
  Özel Üye

  Dolunun düşme nedeni fırtınadır. Bazı uzmanlar, dolunun sıcak hava akımı ile soğuk hava akımının karşılaşması sonucu dolunun oluştuğunu düşünmektedirler.

  Yani kısaca şöyle açıklayabiliriz. Dolu yağışı çoğunlukla yaz ve kış mevsim geçişlerinde hava değişimi esnasında yaşanır. Rüzgarlar bulutu getirir, ardından ise sıcaklık bir anda azalarak yağmur taneleri donar ve dolu yağışı görülür.
+ Yorum Gönder