+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Konuları Forumunda Satılık arsanın zekatı verilir mi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Satılık arsanın zekatı verilir mi
  Satılık arsanın zekatı verilir mi? 2. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Arsa satıldıktan sonra zekata tabi olur


  Satılık arsaya zekat verilmesi, mezkur arsanın satılması ve parasının ele geçmesi durumunda farz olur. Paranın üzerinden bir sene geçmesi şarttır.
  Dinen zengin olma halinin devamı (nisap miktar mala sahip olmak) ve elde edilen paraya sahiplik devam ettiği müddetçe, zekatının verilmesine de devam edilir. (Diyanet İşleri Bakanlığı)
  Ticaret malı olan arsalar zekata tabidir
  Arsa, arsa olduğu için zekata tabi değildir. Alım-satımı yapılır, yani arsa ticaretiyle uğraşılırsa o zaman ticaret malı olur ve zekata tabi olur. (Fetvalarla Çağdaş Hayat)

 3. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye
  Satılık arsanın zekatı verilir mi


  Satmak üzere alınmış olan eşya, ticaret eşyası olduğundan üzerinden bir sene geçerse nisaba baliğ olduğu takdirde zekatı verilecektir. Ticaret maksadı ile satın alınan arsalar parsellenerek veya tüm olarak satışa arz edildiklerinden ticaret eşyası kısmına girerler. Bunların kıymetleri üzerinden zekâtları verilir.

  Tekrar satıp da kar elde etmek amacıyla alınan arsalar. Bu ticaret sayılır. Kar sağlamak amacıyla alınan arsalar ticaret malları cinsine dahildir. Aynı zamanda her sene ne kadar miktara ulaştığını hesaplamak gerekir ki hesaplanan bu miktardan %2,5 oranında zekatı verilsin. Satış için alınan bu araziler için verilecek zekat miktarı budur ve ulemanın cumhuru da bu görüştedir. Sadece maliki imamlar bu görüşe muhaliftirler. Onlar şöyle demektedirler; bu tür arsalar ancak satıldıkları anda zekatlandırılabilirler. Alınan fiyatın % 2,5 oranında zekatı verilir. Alimlerin cumhuruna göre ise bu arsalar maldır ve her biri için zekat vardır. Bu görüş daha doğrudur.

  Bazı durumlarda İmam Malik’in görüşü de tercih edilebilir. Mesela, işlerin kesat dönemlerinde. Yani, adam bir kaç parça arsa alır ancak aldığı arsalar ucuzlar. Satmak istese de aldığı fiyata alıcı bulamaz. Çok ucuz bir fiyata satmak zorunda kaldığı zaman da İmam Malik’in görüşüne göre fetva verilebilir. Ancak kişi, bu yıl bin liraya aldığı bir araziyi bir yıl sonra elli bin liraya satabiliyorsa bu resmen ticaret sayılır. Dolayısıyla arsa sahibinin arsası her yıl uzmanlar tarafından belli bir fiyat biçilir ve bu fiyat üzerinden zekatı verilir.

+ Yorum Gönder