+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Konuları Forumunda Kuyumcunun kullandığı tartı aletininin adı nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kuyumcunun kullandığı tartı aletininin adı nedir
  Kuyumcunun kullandığı tartı aletininin adı nedir? 2. Ziyaretçi

  Manavcının ve kuyumcunun kunlandığı tartı aleti birbirinin aynısı mıdır

  Manavcının ve kuyumcunun tartı aleti aynı mı?

  Manavcının ve kuyumcunun kunlandığı tartı aleti birbirinin aynısı mıdır. Aynı değildir.. Aynı degildir çünkü manavlar kg kullanır kuyumcular ise mg kullanır


  Aynı değildir.. Aynı degildir çünkü manavlar kg kullanır kuyumcular ise mg kullanır bu yüzden aynı degildir

  ..

  Kuyumcuların tartıları ise gram hesabı yapmak için üretilmiştir..

  Kuyumcu terazisi ölçüm hassasiyeti olan terazilerdir, ölçüm birimi kullanılabilmektedir g(gram) / catat(ct) / ounce(oz) / troy ounce(ozt) / ti / gn

  Kuyumculukta Kullanılan Terazi araştırma alasayvan.net

  Kuyumcu sürekli olarak terazi kullanmakta olup, bu da olabildiğince hassas ve kesin olmalıdır. Terazi bir alaşımın bileşenlerini, kaynak, lehim maddelerini hazırlamakta, mamulleri ve değerli taşları tartmakta kullanılır. Tamlık dışında bir terazide aranan özellikler hassasiyet, kapasite ve anında okumadır. Bu özellikler geleneksel olup, teknolojik gelişme daha ileride açıklanacak olan özellikleri de doğurmuştur.

  Kapasite: Bir kerede terazide tartilabilecek azami yüktur. Kapasite genelde terazinin kefelerinde veya ölçme iğnesinde belirtilir. Bu ağırlığın aşılması halinde iğne ve teller eğilme ve uzama tehlikesi ğe çireceğinden, tamlık özelliği kaybolacaktır.

  Hassasiyet: Terazinin tartabileceği asgari ağırlık ne kadar küçük olursa, hassasiyet o kadar yüksek olur. Miligram cinsinden ifade edilir. 10 miligramlık hassasiyet 50 miligramlıktan yüksektir , çünkü okuma aralığı 1/10=0,1; 1/50=0,02′dir. Hassasiyet yüksek olduğunda terazinin tartma işlemi sırasında bile kapalı tutulması Şarttır. Nedeni ise kullanıcının hareketleri, nefesi, hava akımı gibi unsurların tartı işlemini etkileyebilmesidir. Kapasiteye doğrudan bağlı olup, kapasite arttıkça azalmaktadir.

  Çabuk okuma: Terazinin tarttığı ağırlığı hemen bildirebilmesidir. Eğer bu ozellik yoksa teraziye “tembel” denir. Bu özellik de hassasiyetle ters orantılıdır; nitekim hassasiyet arttıkça terazi tembelleşir. Kullanilacak alana göre uygun bir terazinin seçimi mümkündür.

  Manavların kullandıkları ise kilogram olarak hasaplanır..

  Araştırma..

  Kilogram yada kg (sembol), Uluslararası Birimler Sistemi’nde alasayvan.net(SI, Fransızca Le Système International d’Unités ‘den kısaltma) kütlenin temel birimidir. Kilogram, Uluslararası Kilogram Prototipi’nin kütlesine eşit olarak tanımlanmıştır, bu da bir litre suyun kütlesine nerdeyse eşittir. Adında bir SI öneki (k) içeren tek SI temel birimidir. Ayrıca, farklı laboratuvarlarda ölçülebilecek temel fiziksel bir özellik yerine, insan yapımı bir cisme dayandırılmış tek SI birimidir. 1889 yılında sabit bir etalon kütle olarak kabul edilmeden önce kg, +4°C de 1 dm³ saf suyun kütlesi olarak tarif edilirdi. Aynı yılFransa’nın başşehri Paris’teki Milletlerarası Ağırlıklar ve Ölçüler Bürosu’nda bulunan iridyum ve platinden yapılmış, 39 mm çapında ve 39 mm yüksekliğinde silindir şeklindeki etalon cismin kütlesine eşit kabul edilmiştir.

  Not: konu tamamen parça parça alıntı yapılmıştır
+ Yorum Gönder


kuyumcu terazisi adı,  kuyumcuların kullandığı tartının adı,  kuyumcu tartısı bulmaca,  tartıların isimleri,  tartının diğer adı,  kuyumcu tartısı nedir