+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Konuları Forumunda Doğu ve Batı Almanya, ne zaman birleşmiştir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Doğu ve Batı Almanya, ne zaman birleşmiştir
  Doğu ve Batı Almanya, ne zaman birleşmiştir? 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Doğu ve Batı Almanya, ne zaman birleşmiştir  Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesi, ekonomik açıdan çok zorlu ve sorunlarla dolu bir süreç oldu.


  Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesi, ekonomik açıdan çok zorlu ve sorunlarla dolu bir süreç oldu. İşte birleşmenin öyküsü..
  İSTANBUL – Federal Almanya ve Demokratik Almanya resmen 3 Ekim 1990′da birleşse de, ekonomik birleşme 1 Temmuz 1990′da başladı. İki Almanya, 18 Mayıs 1990′da, parasal, ekonomik ve sosyal birleşmenin 1 Temmuz’dan itibaren gerçekleşmesi konusunda anlaşmıştı. Bunun sonucunda, Federal Almanya’nın para birimi Deutsche Mark, demokratik Almanya’nın da resmi para birimi haline geldi. Böylece tarihte ilk kez kapitalist bir ekonomiyle sosyalist bir ekonomi birleşmiş oldu. Bu ilkin gerçekleşmesi kolay olmadı. Ekonomik birleşme, çok zorlu ve sorunlarla dolu bir süreç oldu. Federal Almanya, ekonomik birleşme başlamadan bile önce, Demokratik Almanya’daki şirketleri özelleştirmeye başladı. Haberin 4 yıl süren özelleştirme döneminde birçok zorluk yaşandı. Nazi, sovyet ve demokratik Almanya döneminde kamulaştırılan varlıkların eski sahiplerine geri verilmesi, potansiyel yatırımcıları kaçıran etkenlerden biriydi. Çünkü varlıklar üzerinde hak iddia edenler, davaları genelde kazanıyordu. Doğu Almanya’daki yüksek üretim maliyetleri ve altyapı sorunları, özel yatırımı engelleyen diğer sorunlardı. Öte yandan, Doğu Almanya’nın kapitalizme geçişini kolaylaştırmak için atılacak adımların hepsinin, uzun vadede büyümeyi baltalayacağı hesaplanıyordu. Bunların sonucunda, birleşmenin hemen ardından Doğu Alman ekonomisinde derin bir durgunluk başladı. Doğu Almanya’ya özel kaynak girişi yetersiz kaldığı için, yatırımları federal hükümet yapıyordu. Federal hükümet ve özel yatırımcılar, ekonomik birleşmenin başlamasından itibaren geçen beş yılda, Doğu Almanya’ya 750 ila 850 milyar Alman Markı harcadı. Bu, Doğu Almanya’da yaşayan her vatandaş için, dışardan 50 bin Alman Markı kaynak geldiği anlamına geliyor. Hiçbir doğu bloku ülkesinin bu kadar büyük dış yardım almadığı dikkate alındığında, Almanya’nın, Doğu Almanya’nın dönüşümü için ne kadar büyük bir kararlılık gösterdiği anlaşılıyor. Doğu Almanya’nın Batı’ya ekonomik entegrasyonu, orta ve uzun vadede Alman ekonomisinde büyümenin yavaşlamasına yol açtı. Doğu Almanya, üretime katkı yapmaktan çok, işsizliğin artmasına neden oldu. AVRUPA’NIN EN YAVAŞ BÜYÜYEN ÜLKESİ
  1993′te yüzde 1.2 daralan Alman ekonomisi, Merkez Bankası’nın faiz indirimleri sayesinde 1994′te yüzde 2.4 büyüdü. Büyümenin, 1995′e kadar, işsiz sayısının azalmasını sağlayacağı umuluyordu. Böylece Almanya, İkinci Dünya Savaşı sonrasında elde ettiği refaha yeniden dönebilecekti. Ancak Almanya, birleşmenin ağır faturasını 2000′li yıllarda bile ödemeye devam etti. Alman ekonomisi, bu dönemde, çoğu zaman Euro Bölgesi’nin en yavaş büyüyen ekonomisi oldu. EPM Mali Hizmetler Grubu Ortağı Errwin Grandinger, Almanya’nın Berlin duvarının yıkılmasından bu yana sürekli birilerini kurtarmak zorunda kaldığına dikkat çekti. Grandinger “Alman ekonomisi üç önemli darbe aldı. Öncelikle birleşme süreci, ki burada Batı Almanya Doğu Almanya’Yı kurtarıyordu. İkinci olarak son yaşadığımız krizde Almanya bir bankayı kurtarmaya çalıştı. Bugün ise Almanya’nın Yunanistan ve başka bazı AB ülkelerini kurtarmaya çalışması söz konusu. Bu tür politikaları devam ettirip ettirmeyeceğimiz konusunda iyi düşünmeliyiz.”

  Haberin Etiketleri: doğu almanya batı almanya,doğu almanya batı almanya birleşmesi,doğu ve batı almanya,almanyanın birleşmesi,alman mark resimleri,doğu almanya ekonomisi,alman markı fotoları,batı ve doğu almanya,dogu ve bati almanya,batı ve doğu almanya hangi yıl birleşmişlerdir,almanya birleşmesi,iki almanyanın birleşmesi maliyeti,batı ve dogu almanya hangi yıl birleşti,batı ve doğu almanyanın birleşim süreci,batı almanya neden dışarıdan işçi aldı,yıllara göre 1 mark kaç tl yıl 1990,batı almanya doğu almanya birleşmeşi,batı almanya doğu almanya,batı almanya birleşme,ardindan almanya 3 ekim 1990da birleşti,almanya nın para birimi,bati dogu almanya birlesmesi,demokratik almanya ile federal almanya hangi tarihte resmen birleşmiştir,demokratik almanya paraları,mark 1993 yılında kaç dolar,iki almanyanın birleşme fikri kime aittir,iki almanya\nın birleşmesi fikri,fes alt,eski mark para resimleri,eski alman para birimi 2000 mark resimleri,eski alman mark dolandiriciligi,eski alman mark,DOĞU BATI ALMANYANIN BİRLEŞTİĞİ GÜN,doğu batı almanya birleşme,doğu almanya ile batı almanya hangi tarihte birleşmiştir,doğu almanya,dogu almanya#sclient=psy,demokratik almanya ve federal almanya gangi tarihte birleşti,Almanya ile Doğu Almanya birleşti,almanya hangi yıl birleşmiştir,1993 mark kaç dolardı,1993 dolar nekadardı,1993 dolar kaç tl,1993 de mark kaç TL,1993 de 1000 mark kaç dolardır,1990y,1990 yilinda dolar kac tl,1990 yilinda 1 mark kac liraydi,1990 yılında mark nekadardı,1990 yılında mark kaç liradır,1990 yılında mark kaç lira,1990 yılında 1 mark ne kadardı,1990 yılında 1 dolar kaç tl dir,1990 da mark ne kadar türk lirasiydi,1 mark kaç tl 2011,1 mark 1990 yılında ne kadardı,1993 te 1 dolar,1993 TE 1 DOLAR KAC TL,almanya doğu alman paralarını 1e,almanya bati,almanya 3 ekim 1990 birleşme,alman markının resimli görünümü,alman markının resimleri,ALMAN MARKI RESİMLERİ,2000 yılında 1 mark kaç paraydı,1994 yılında mark kac liraydı,1994 yılında dolar kaç tl,1994 yılınd dolarkaç tl,1994 de türk lirasi kac mark,1994 _95 dolar nekadar di,1993 yılında deuche mark kaç türk lirası ediyordu,1993 yılında alman para birimi kadardı,1993 te dolar kac paraydı,1993 te dolar kac liraydı,1 dolar kac türk lirasi 1994 te
+ Yorum Gönder